„…Tam są jelenie zwierzęta,
Uroda ogrodu
Jesteśmy na półmetku. W ramach projektu Uroda ogrodu odbyły się już trzy spotkania, które wprowadziły nas w naprawdę wiosenny nastrój.
Podczas pierwszego wykładu zgłębialiśmy historię rysunku botanicznego.
Dzięki Krystynie Jędrzejewskiej-Szmek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, mieliśmy szansę porównać różnorodne ilustracje botaniczne i zaobserwować jak tego typu przedstawienia zmieniały się na przestrzeni wieków.
Analizując m.in. kamienny ogród botaniczny Totmesa III oraz późnogotyckie tapiserie pt. Polowanie na jednorożca, mogliśmy przekonać się, jak wiele o dawnych gatunkach roślin (i ich wyobrażeniach), mogą opowiedzieć nam teksty sztuki.
Tydzien później kontynuowaliśmy wątek ilustracji przyrodniczej. Po krótkim wstępie
i wyciecze do ogrodu w poszukiwaniu kwitnącego derenia, mieliśmy szansę nie tylko objerzeć soczyście żółte kwiaty tej rośliny pod mikroskopem, ale też zmierzyć się z rysunkiem botanicznym w praktyce – poćwiczyć spostrzegawczość i poznać szczegółową budowę kwiatu.
Zajęcia zakończyliśmy wspólnym przeglądaiem zasobów portalu Floratheca - zdigitaliowanych zbiorów archiwlanych Ogrodu Botanicznego UW.
Ostatni wykład dotyczył Tulipomanii. Iwa Kołodziejska-Degórska (Ogród Botaniczny UW) wprowadziła nas w świat tulipanów. Tłumaczyła zasady ich hodowli, opowiadała o pochodzeniu i europejskich losach tych niezwykłych kwiatów.
Przed nami jeszcze trzy spotkania. Będziemy projektować ogrody, spacerować wśród roślin, ukorzeniać rozmnóżki i tworzyć roślinne heliografie...
Relacja już wkrótce.
Cykl Uroda ogrodu realizowany jest we współracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w ramach spotkań kreatywnych z Królestwem Niderlandów.
Wiecje informacji o cyklu: