"MALUJĘ" rodzinna strefa edukacyjna w Starej Kordegardzie

Od maja 2022 r. zapraszamy do rodzinnej strefy malarskiej "Maluję" w Starej Kordegardzie - miejsca stworzonego, by doświadczać, poznawać, pobudzać wyobraźnię, sensorycznie odczuwać malarskość świata, a także po prostu bawić się.

Pretekstem do stworzenia tej strefy i zaproszenia do rodzinnego przeżywania sztuki jest obraz Rembrandta Jeździec polski, który po ponad dwustu latach został ponownie wystawiony w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Kuratorki strefy Zofia Zaccaria, Monika Kawecka i Lidia Iwanowska-Szymańska zaaranżowały przestrzeń do dziecięcej zabawy, tworzenia, podziwiania i badania kolekcji, odpoczynku, pracy, słuchania muzyki i eksponowania.

W "Maluję" można wykonać własną motankę, złożyć meleksa lub wyciąć i pokolorować konika. Można także udźwiękowić obraz, pojeździć na koniku na biegunach i poukładać drewniane kolekcje klocków, koników czy samochodzików. To przestrzeń dla naj najów.

Kolekcją, wierszami i muzyką bawią się wszyscy od najmłodszych po najstarszych. Większość przedmiotów można brać do ręki i obserwować z wszystkich stron. Muzyka do słuchania to kompozycja stworzona przez państwa Tarnowskich specjalnie do Jeźdźca polskiego. Warto posłuchać.

Największym zainteresowaniem cieszy się sama strefa malarska, w której można do woli malować. Farb i papieru nie zabraknie, a to dzięki sponsorowi świetnej jakości farb, materiałów plastycznych i artystycznych - firmie Royal Talens.

Strefie "Maluję" towarzyszą warsztaty, spotkania i wydarzenia plenerowe. Za nami niezwykle ciekawe i twórcze warsztaty z ambasadorami marki Royal Talens, polskimi artystami i edukatorkami Muzeum. Pełen program, w tym opis i daty wydarzeń nadchodzących w strefie znajdziecie na stronie Muzeum.

Kto by pomyślał, że jeszcze niedawno w Starej Kordegardzie zamiast gwaru i śmiechu dzieci słychać było głównie młotek i wiertarkę pracowników z działu utrzymania i serwisowania technicznego obiektów.

Obecnie prawie każdego dnia (strefa otwarta od środy do niedzieli) odwiedzają nas licznie rodziny i samotni spacerowicze. Czekamy na Was!

Strefa jest przystosowana dla osób z zaburzeniami sensorycznymi.

Tekst: Lidia Iwanowska-Szymańska, Dział Edukacji Muzealnej, Fotografie: Paweł Czarnecki