Strona Główna

medal z prawym profilem mężczyzny i napisem wkoło

Kolekcje zgłoszone do projektu "Kolekcjonerzy wrażeń" cz. 1

Prezentację kolekcji nadesłanych na projekt „Kolekcjonerzy wrażeń” zaczynamy od zbiorów pana Bartosza Roszaka, który interesuje się przedmiotami będącymi niegdyś własnością polskich monarchów oraz członków polskich rodzin książęcych i szlacheckich.

kolorowe motyle umieszczone w kwadratowych ramkach

Kolekcjonerzy wrażeń, czyli pasja zbierania

Przez kilka miesięcy tego roku w Łazienkach Królewskich gościł obraz „Jeździec polski” pędzla Rembrandta. To skłoniło nas do bliższego zapoznania się z postacią wielkiego malarza i odkrycia, że był on zapalonym kolekcjonerem.

Kołacz królewski - satyra na I rozbiór. Czarno-biała rycina. Przedstawia władców Rosji, Prus i Austrii wskazujących na mapie Rzeczypospolitej ziemie, które jej odbierają. Obok król Stanisław August podtrzymujący spadającą z głowy koronę. Na górze uskrzydlo

Jak powstać z upadku? I rozbiór i jego następstwa

250 lat temu Rzeczpospolita doświadczyła ciężkiego ciosu, który przeszedł do historii jako I rozbiór. Państwo utraciło niemal 1/3 terytorium i ponad 1/3 liczby ludności, a także podkopane zostały jego podstawy gospodarcze. Paradoksalnie jednak okres między rozbiorem a początkiem Sejmu Wielkiego (1788) był jednym z najbardziej udanych w dziejach Rzeczypospolitej, jeśli chodzi o przeprowadzenie niezbędnych reform, a także głębokie przemiany mentalne.

Dwa przytulone nietoperze na korze drzewa

Akcja ratunkowa nietoperzy z Wodozbioru

Kilka dni temu na dziedzińcu Wodozbioru pojawiło się kilka sztuk nietoperzy. Był to upalny dzień, zwierzaki już na pierwszy rzut oka wydawały się osłabione. Jak wszyscy wiedzą - nietoperze to zwierzęta nocne i ich obecność w ciągu dnia to sygnał alarmowy, że trzeba im pomóc.

na tle zielonej trawy i drzew widać alejki, zjeżdżalnię, w oddali znajduje się drewniana konstrukcja z zawieszonymi linaki  przypominająca pająka

Łazienkowski plac zabaw

Plac zabaw to miejsce dla dzieci? Tak, choć nie tylko! Wejdźcie na łazienkowski plac zabaw, a przekonacie się sami.  

na zdjęciu widzimy wysoką skrzynię w kolorze niebieskim z czerwonym i żółtym obramowaniem, w przedniej części skrzyni znajduje się wycięcie w którym widać spiralne czarne okręgi na białym tle

Metamorfozy - łazienkowski teatr mobilny

Teatr w Łazienkach Królewskich ma swoją wielowiekową tradycję. Poza Teatrem Królewskim w Starej Oranżerii jest Amfiteatr i od niedawna - teatr mobilny!