Strona Główna

Od gejszy do feministki. Otwarcie warsztatów dla młodzieży i dorosłych.

Jakkolwiek Ogrody Łazienkowskie są piękne, a zbiory Muzeum intrygujące, zła pogoda może zniechęcić do wystawienia nosa z domu nawet najtwardszego gracza. W warsztatowy wtorek 22 maja niebo zasnute było szarymi chmurami, a tuż przed godziną zero lunęła z nich prawdziwa ulewa. Nie przeszkodziło to jednak kilkorgu gościom zebrać się w Muzeum Łazienki Królewskie, aby poświęcić następne półtorej godziny na zwiedzanie wystawy „ONNA. Piękno, siła, ekstaza. Kobieta w sztuce epoki Edo” pod przewodnictwem Zofii Sadowskiej i Katarzyny Szkiłądź, dwóch studentek japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Poszukiwacze tysiąca wysp. Wyprawa na śnieżną wyspę Hokkaido

Naszą podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni rozpoczęliśmy od śnieżnej wyspy Hokkaido. Uczestnicy warsztatów „Poszukiwacze tysiąca wysp” zainspirowani opowieścią o tradycjach i zwyczajach japońskich wykonali własne rysunki wyobrażające Japonię.

Po co nam Matejko? Zakończenie cyklu warsztatów

Właśnie zakończyliśmy cykl warsztatów edukacyjnych „Po co nam Matejko?”. Towarzyszył on wystawie jednego obrazu Mistrza Jana pod tytułem „Gamrat i Stańczyk”. Ostatnie spotkanie poprowadziła Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz obecnie pracuje nad dwiema książkami. Jedna z nich będzie poświęcona twórczości artysty, druga zaś koncepcji i historii muzeum biograficznego na przykładzie kierowanej przez Nią instytucji. Dzięki temu uczestnicy warsztatu mieli okazję poznać najnowsze perspektywy oglądu twórczości artysty, które jak dotąd nie były publikowane.

Lektury w muzeum

"Lektury w muzeum" to dwudniowe seminaria poświęcone czterem dramatopisarzom, których niezwykle cenił Stanisław August i których wizerunki zdobią plafon Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii: Sofoklesowi, Shakespeare’owi, Molierowi i Racine’owi. Kontekstem rozważań są najwybitniejsze dzieła tych twórców, należące do kanonu światowej literatury.

Po co nam Matejko? Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Właśnie otworzyliśmy cykl warsztatów dyskusyjnych dla młodzieży i dorosłych. Spotkania towarzyszą ekspozycji jednego obrazu z kolekcji malarstwa Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, która czynna jest w Pałacu na Wyspie od jesieni ub. roku. W pierwszych miesiącach trwania ekspozycji prezentowane były dzieła Bolesława Jana Czedekowskiego i Józefa Brandta. Od połowy lutego oglądać można dzieło Jana Matejki "Gamrat i Stańczyk", które powstało w latach 1873-1878.

W żywiole pisania

25 listopada  w Starej Kordegardzie odbyły się warsztaty pisarskie, podczas których dzieci i ich opiekunowie zmierzyli się z żywiołem opowieści. Uczestnicy spotkania mieli dokończyć historie stworzone przez pisarza Jarosława  Mikołajewskiego. Powstały bardzo oryginalne teksty. Zapraszamy do lektury.