Strona Główna

Czarno-biała fotografia. Wnętrze Jadalni w Pałacu na Wyspie, chłopiec spogląda na stojący przed nim, na kominku zegar w formie rzeźby mężczyzny dźwigającego kulę.

Detale pod lupą, czyli o uważnym patrzeniu

Autorzy zdjęć nadesłanych do naszego archiwum społecznego, fotografując bliskich na tle przyrody i architektury Łazienek, utrwalili szereg przemian zachodzących w wyglądzie historycznych obiektów. Przyglądając się archiwalnym kadrom, nawet tym na pozór dobrze znanym, warto zwrócić uwagę na drugoplanowe detale.

Ilustracja czarno-biała. Piotr Wysocki w wieku 33 lat. w mundurze podporucznika armii Królestwa Polskiego.

Losy listopadowego spiskowca. Historia Piotra Wysockiego

Jego pomnik stoi dziś w Łazienkach Królewskich, obok budynku Podchorążówki. To właśnie tam 190 lat temu rozpoczął powstanie Piotr Wysocki. Kim właściwie był jeden z głównych bohaterów Nocy Listopadowej?

Zrzut ekranu. Sześć okienek w dwóch rzędach. W górnym rzędzie od lewej: pierwsze okienko - plansza tytułowa z napisem "Seminarium naukowe z okazji 256. rocznicy koronacji Stanisława Augusta. Muzeum Łazienki Królewskie, 25 listopada 2020 r.", drugie okienko

256. rocznica koronacji Stanisława Augusta

25 listopada obchodziliśmy 256. rocznicę koronacji ostatniego króla Polski. Od kilku lat kolejne rocznice tego wydarzenia stanowią w naszym Muzeum okazję do tego, aby oddać głos badaczom młodego pokolenia, którzy w swoich badaniach koncentrują się na zgłębianiu wiedzy o II poł. XVIII wieku. Efektami naszych spotkań są dwie publikacje książkowe (Zmierzch i świt. Stanisław August i Rzeczpospolita 1764–1795 oraz Królewskie diagnozy. Pisma publicystyczne Stanisława Augusta), artykuły problemowe w „Bazie wiedzy” na stronie internetowej Muzeum oraz nagrania na muzealnym kanale YouTube.

Czarno-biała fotografia. W centrum podświetlony Belweder, za nim cztery słupy światła. Przed budynkiem stoją ludzie, nad bramą wjazdową wiszą flagi.

11 Listopada po sąsiedzku w Belwederze

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, ustanowione w 1937 r. na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Yoo Hyun Mi, fot. SAVINA Museum of Contemporary Art (przykład koreańskiej sztuki współczesnej))

U źródeł - wywiad z kuratorką z Muzeum Sztuki Współczesnej Savina w Seulu

Wystawa "U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą"  jest prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od 3 października do 29 listopada 2020 r. Została ona przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej Savina z Seulu, którego główną kuratorką jest Kang Jae Hyun.

w parku na ławce siedzą 4 osoby w różnym wieku

Saga rodzinna z Łazienkami w tle

Łazienki Królewskie to miejsce szczególne. Dla całych pokoleń warszawiaków to coś znacznie więcej niż tylko piękne ogrody i zabytkowe budowle. Do Łazienek się przychodzi, o Łazienkach się myśli, za Łazienkami się tęskni.