Strona Główna

Wiewiórcze schronienia

Rezolutne wiewiórki z rudym futerkiem i puszystym ogonem to jedna z wizytówek Łazienek Królewskich. Wszyscy lubią spotkania z nimi w ogrodowych alejkach. Jednak niewiele osób miało okazję zajrzeć do wiewiórczego domu. O tym, jak wyglądają wiewiórcze schronienia, napisali dla nas badacze łazienkowskich wiewiórek - dr hab. Dagny Krauze-Gryz i dr hab. Jakub Gryz, prof. IBL

Fotografia kolorowa. Na czarnym tle biała Gwiazda Orderu Westharda II klasy, w jej centrum litery VR.

Dzieje odznaczeń - historie ludzi

Od 2 lutego do 9 maja 2021 r. w łazienkowskiej Podchorążówce prezentowana jest wystawa"Symbole wolności bałtyckiej". Składają się na nią unikatowe eksponaty - niemal 200 odznaczeń państw bałtyckich z okresu międzywojennego. O przeszłości litewskich, łotewskich i estońskich orderów, a także o dziejach swoich zbiorów, opowiada Vilius Kavaliauskas, z którego prywatnej kolekcji pochodzą wszystkie wystawiane obiekty.

Karta z obrazem "Stara kobieta z doniczką i kwiatem", autor nieokreślony

Poznajemy arcydzieła. Książka o sztuce dla dzieci

Kończymy rok pełen malarskich wyzwań, które podejmowaliśmy podczas warsztatów "Barwne Bajki" i "Mała Malarnia". Zachęcamy do zapoznania się z książką "Poznajemy arcydzieła.Przewodnik po sztuce" Rosie Dickins, która pozwoli Wam na kontynuację twórczej przygody z malarstwem i poszerzanie wiedzy z  historii sztuki.

Obraz "Kobieta z dzieckiem oprawiająca ryby" Nieokreślony autor

Smaki wyczekiwania. Postne dania na królewskim stole

Potrawy podawane podczas adwentu, a także sama wieczerza wigilijna obfitowały na magnackich stołach w wiele znanych nam do dzisiaj potraw jak barszcz klarowany, zupa migdałowa, kluski czy marynowane śledzie. Przepisy na wiele z nich przybliża książka kucharska „Kuchnia na sześć osób podług przepisu JP Tremona”. W spisie potraw przygotowanym z myślą o codziennym menu Paul Tremo osobną jej część poświęca daniom rybnym typowym dla posiłków postnych.

Dokarmianie zwierząt zimą

Zima to szczególny czas w życiu zwierząt i roślin. Dzień jest znacznie krótszy, a temperatury niższe. Każdy organizm żywy musi sobie z tym radzić na swój sposób. Rośliny wstrzymują wegetację, część zwierząt zapada w sen zimowy, a część udaje się w cieplejsze rejony. Jest jednak tez grupa zwierząt, która zostaje w Polsce na zimę. Te zwierzęta zazwyczaj chętnie korzystają z dokarmiania przez człowieka.

Czarno-biała fotografia. Wnętrze Jadalni w Pałacu na Wyspie, chłopiec spogląda na stojący przed nim, na kominku zegar w formie rzeźby mężczyzny dźwigającego kulę.

Detale pod lupą, czyli o uważnym patrzeniu

Autorzy zdjęć nadesłanych do naszego archiwum społecznego, fotografując bliskich na tle przyrody i architektury Łazienek, utrwalili szereg przemian zachodzących w wyglądzie historycznych obiektów. Przyglądając się archiwalnym kadrom, nawet tym na pozór dobrze znanym, warto zwrócić uwagę na drugoplanowe detale.