Archiwum

Ptaki tudzież motyle sposobem chińskim malowane, czyli rozmowa o pracach konserwatorskich w Sypialni Białego Domu

Biały Dom – pierwsza budowla na terenie Łazienek Królewskich wzniesiona od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta – to unikatowy przykład XVIII-wiecznej polskiej architektury rezydencjonalnej. O pracach konserwatorskich, dzięki którym możemy podziwiać między innymi przepiękne dekoracje malarskie zdobiące jego wnętrza, rozmawiamy z Oskarem Rabendą, artystą plastykiem, który uczestniczył w konserwacji XVIII-wiecznych malowideł oraz jest autorem rekonstrukcji niezachowanych dekoracji na ścianach Pokoju Sypialnego.

Na górze trzy portrety z podpisami: A. S. Krasiński, S. A. Poniatowski, I. Potocki, od których biegną linię łączące się z napisem "Konstytucja". Niżej fragment starodruku z napisem: "Prawo uchwalone w Warszawie dnia 3 maja roku 1791".

„Zakończenie totalnej anarchii”. Młodzież licealna ocenia Konstytucję 3 maja

Przypadająca w bieżącym roku 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest świetną okazją do przyjrzenia się okolicznościom powstania dokumentu, jego treści oraz roli dziejowej. Łazienki Królewskie, jako rezydencja współtwórcy aktu, Stanisława Augusta, przygotowały z tej okazji szereg propozycji dla osób zainteresowanych problematyką, w tym lekcje muzealne.

Fotografia. W centrum pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, w tle przystrojony Pałac Saski. Na pierwszym planie żołnierze i cywile oddający hołd monumentowi.

„Pięknie wystąpiłaś Warszawo!”, czyli odsłonięcie pomnika ks. Józefa Poniatowskiego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Odzyskanie przez Polskę niepodległości umożliwiło swobodne świętowanie rocznicy uchwalenia konstytucji z 3 maja 1791 r., a zapewne najbardziej w międzywojniu uroczyste obchody miały miejsce w roku 1923. Zostały one bowiem uświetnione wizytą Ferdinanda Focha i odsłonięciem pomnika ks. Józefa Poniatowskiego.

Rzeźba nagiej, uśmiechniętej kobiety na tle drzew ("Jutrzenka" Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej)

Śladami Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Łazienkach (i okolicy)

W Ogrodzie Modernistycznym, w południowej części Łazienek Królewskich, znajduje się rzeźba „Jutrzenka” Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Warto przypomnieć, że jej autorka mieszkała i tworzyła w sąsiedztwie Łazienek.

dwa obrazki kurczaków na tle kolorowch plam farby

Twórcze zabawy z obrazem

Nawet jeśli nie możecie odwiedzić muzeum osobiście, obrazy z królewskiej kolekcji mogą stać się bohaterami twórczych zabaw w domowym zaciszu. Podpowiemy Wam jak można twórczo działać z jednym z nich. W Pałacu na Wyspie, w niewielkim pokoju leżącym pomiędzy Salą Balową i Salą Salomona, znajduje się niezwykły obraz. Zastanawiacie się pewnie, o które dzieło chodzi, wszak w tym niedużym pomieszczeniu jest ich niemało i każde z nich bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie dorosłego. Pytanie tylko, które z nich spodobałoby się dzieciom?

na kłodzie drewna siedzi mysz

Drobne ssaki Łazienek Królewskich - mikrokosmos w centrum miasta

Ogrody Łazienek Królewskich to dom dla wielu gatunków zwierząt. Niektórym z nich nie przeszkadza towarzystwo ludzi, inne kryją się w zaroślach i niełatwo je wypatrzeć.