Archiwum

“Walizki z książkami”– piknik rodzinny w ramach „Czytelni plenerowej”

W sierpniu i we wrześniu w podcieniach Starej Kordegardy na dzieci i młodzież czekały walizki z książkami.

widoczny grzyb w kolorze biało-zielonym, na tle trawy

Grzybobranie nie zawsze bezpieczene

Początek jesieni zawsze kojarzy się z grzybobraniem. W mediach społecznościowych użytkownicy prześcigają się, kto wstawi zdjęcie pełniejszych wiader czy koszyków, kto znajdzie ciekawsze czy smaczniejsze gatunki grzybów. Jesień dzięki temu jest czasem, w którym więcej ludzi obcuje z przyrodą podczas leśnych spacerów. Jest to niezwykle pozytywny aspekt czasu grzybobrania, jednak zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

widoczny z lotu ptaka budynek, a przed nim piaszczysta ścieżka i trawnik

Smaki dziedzictwa. Kuchnie w Łazienkach

Zwiedzając królewskie zamki i pałace, zachwycamy się panującym w nich luksusem i przepychem. Przechodząc przez niekończące się przedpokoje, gabinety i garderoby, podziwiamy bogato zdobione łoża, szafy i inne meble. Czasem - choć niezbyt często - trafi się stół zastawiony kryształami i porcelaną. Jednak właściwie nigdy nie dane jest nam zwiedzanie miejsc, w których przygotowywano potrawy podawane potem na wspaniałej zastawie. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje?

Reprodukcja ryciny - dwie kobiety i mężczyzna odpoczywają w parku. Kobieta na pierwszym planie czyta książkę.

Zaczytani w Łazienkach, czyli z książką do ogrodu

Raport z ubiegłorocznej edycji badania czytelnictwa, prowadzonego przez Bibliotekę Narodową, dostarcza pewnych powodów do optymizmu - odsetek osób deklarujących czytanie książek jest najwyższy od sześciu lat. Mając nadzieję na utrzymanie tej tendencji zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie dobrej książki w ogrodach Łazienek Królewskich.

Dwie karki spięte zszywką katki papieru leżące na trawie. Na kartce po lewej stronie znajduje się zdjęcie obrazu "Portret młodzieńca", a na kartce po prawej stronie ułożony w dwie kolumny tekst piosenki napisanej do obrazu.

"Zaśpiewaj obraz"

Przez ostatnie cztery tygodnie stali bywalcy, goście i zwierzęcy mieszkańcy Łazienek mieli okazję wysłuchać wielu koncertów w ramach Festiwalu Strefa Ciszy. 10 i 11 lipca przed sceną plenerową przy Wodozbiorze spotkały się rodziny z dziećmi, aby wysłuchać koncertu „Zaśpiewaj obraz” w wykonaniu Teresy Kowalik i Macieja Kuczko. 

Obraz Edwina Landseera "Scena ze Snu nocy letniej"

Opowieści o przemianach

„Metamorfozy” są najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Owidiusza. Snuje on opowieść, w której jeden mit nieprzerwanie przechodzi w drugi, rozgałęzia się, pączkuje, a jedna historia jest wplatana w drugą. W świecie, który opisuje Owidiusz, wszystko jest płynne, zmienne, w ciągłym ruchu. Bogowie, ludzie i świat natury wzajemnie się przenikają. Zmienia się nie tylko fizyczna postać bohaterów; nagłej przemianie często ulegają także ich uczucia.