Wystawa w Starej Kordegardzie - zapraszamy

Od 08.06 Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę, podsumowującą efekty spektakularnego wydarzenia kulturalno-edukacyjnego Łazienki dają głos!, zainspirowanego przedsięwzięciem organizowanym w paryskim Luwrze.

Projekt Łazienki dają głos! został zrealizowany w ramach nowo powstałego Ośrodka Edukacji Muzealnej, a sama wystawa jest zaproszeniem do odwiedzania nowej przestrzeni Ośrodka - Starej Kordegardy - miejsca otwartego i przyjaznego, w którym będą  przedstawiane nowoczesne działania edukacyjne. 


fot. Patryk Makulski


 fot. Patryk Makulski


 fot. Robert Pawluczyk

Prezentowana w czerwcu wystawa multimedialna, ukazuje przebieg projektu Łazienki dają głos!, którego finał miał miejsce 29 maja. Tego dnia eksponaty Łazienek Królewskich ożyły! Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ubrani w czarno-białe kapelusze, stanęli przed wybranymi przez siebie przedmiotami by móc podzielić się ze zwiedzającymi opowieścią.

         Projekt składał się również z serii interaktywnych warsztatów, przygotowujących uczniów do prezentacji. Podczas spotkań, animatorzy nie tylko zapoznali młodzież z Łazienkami Królewskimi, ale także pomogli  jej przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi oraz odkryć techniki artystycznego wyrazu, które najtrafniej oddają wizję świata uczniów. 29 maja uczestnicy sami stali się animatorami kultury, sprawiając, że kolekcja eksponatów muzealnych została zauważona. Poznali przestrzeń i historię Łazienek Królewskich, aby móc oprowadzić zwiedzających po dawnej rezydencji Stanisława Augusta, widzianej swoimi oczami.

         Warsztaty zostały pomyślane jako część procesu edukacyjnego, którego zasadniczym celem jest utworzenie społeczności, oswojonej z przestrzenią muzealną jako osobistą. Przeżycie i doświadczenie stały się narzędziami, za pomocą których uczestnicy mogą zbudować osobisty stosunek do własnej kultury. Łazienki dają głos! jest projektem obliczonym na cykliczną realizację. W tym roku, to właśnie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję poczuć, że są właścicielami przestrzeni muzealnej, jej odbiorcami i osobami za nią odpowiedzialnymi. 

Kasia Łęgnowska - współorganizatorka projektu

Obserwatorami procesu edukacyjnego byli pasjonaci fotografii i filmu, którzy wspólnie stworzyli koncepcję wystawy i pracowali nad jej realizacją:
Patryk Makulski – ur. 1986 w Warszawie. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, studiuje Public Relations na UW, ukończył Akademię Fotoreportażu organizowaną przez Fundację Rozwoju Dziennikarstwa i Agencję Fotograficzną NAPO.
Robert Pawluczyk – ur. 1986, student Wojskowej Akademii Technicznej.  Od kilku lat amatorsko zajmuje się fotografią.
Agata Groszyk – Warszawianka. Studentka II roku dziennikarstwa na Collegium Civitas i II roku na Akademii Reklamy w Warszawie.
Mateusz Możdżeń  - ur. 1986, student kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od niedawna zajmuje się reżyserią i montażem filmowym.