Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Obrazów

Dnia 22 kwietnia o godzinie 12:00 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie odbyła się akcja w ramach wydarzeń Dnia Wolnej Sztuki. W tym samym czasie kilkadziesiąt muzeów, galerii i instytucji kultury w Polsce zorganizowało spotkania z publicznością, aby udostępnić im swoje zbiory sztuki w sposób odmienny od tego, który ma miejsce zazwyczaj podczas Nocy Muzeów. Dzień Wolnej Sztuki odbył się już po raz siódmy i jest organizowany corocznie po to, by przekonać zwiedzających, że warto zobaczyć mniej, acz dokładniej. Można bowiem oglądać wolnej, bez specjalistycznego przygotowania, liczy się tylko to, co czujemy i myślimy, patrząc na dzieła.

Spotkanie w Galerii Obrazów
Malwina Wójcik z publicznością
Malwina Wójcik

W takiej atmosferze odbył się Dzień Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich. Dla naszych gości przygotowaliśmy trzy półgodzinne spotkania - dwa z nich poświęcone obrazom z kobiecymi akcentami w kolekcji Stanisława Augusta, a jedno na temat roli kobiet w sztuce, zawodowo z nią związanych. Rozmowy przy dziełach poprowadziły dwie wolontariuszki naszego Ośrodka Edukacji – Aleksandra Nowicka oraz Malwina Wójcik. Wstęp na każde spotkanie był wolny – wystarczyło przy wejściu do obiektu podać hasło: "Dzień Wolnej Sztuki".

Aleksandra Nowicka z publicznością
Aleksandra Nowicka
Aleksandra Nowicka z publicznością

Aleksandra Nowicka rozmawiała z  o "Portrecie księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce" autorstwa Angeliki Kauffmann, która była jedną z najwybitniejszych malarek XVIII w. Natomiast Malwina Wójcik, zainteresowana przedstawieniem Cristofano Alloriego, włoskiego malarza, przedstawiciela schyłku manieryzmu i wczesnego baroku, zaprezentowała publiczności płótno "Judyta z głową Holofernesa". Po dyskusji nad obrazami udaliśmy się do Sali Balowej, gdzie dr Marek Maksymczak poprowadził rozmowę na temat roli kobiet w sztuce - artystek, historyczek sztuki, modelek, kolekcjonerek, mecenasek sztuki i  muzealniczek.

Uczestnicy spotkania
Spotkanie w Sali Balowej
Spotkanie w Sali Balowej

Cała akcja była wprowadzeniem do wystawy jednego obrazu w Pałacu na Wyspie, na której od 1 maja 2017 r. prezentowane będzie dzieło Angeliki Kauffmann - "Ariadna opuszczona przez Tezeusza". Płótno pochodzi z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden), a eksponowane jest na co dzień w Galerii Obrazów Dawnych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie. Dzień Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich zwrócił uwagę publiczności na królewską kolekcję malarstwa Stanisława Augusta. Wielu uczestników spotkania powiedziało, że z wielką przyjemnością przybędzie na otwarcie wystawy obrazu Angeliki Kauffmann, na co wszyscy czekamy z niecierpliwością. 

Spotkanie w Sali Balowej
Spotkanie w Sali Balowej

Fot. P. Czarnecki