Wyruszamy w podróż. Projekt "Grand Tour" dla młodzieży

„Grand Tour. Niezwykła podróż po XVIII-wiecznej Europie” to projekt edukacyjny, który razem z uczniami Instytutu Głuchoniemych będziemy realizować w roku szkolnym 2014/2015.

Grand Tour. Warsztat I Rzym

Wspólnie wyruszamy w podróż po oświeceniowej Europy, by poznać krajobraz ówczesnych miast. Inspiracją dla naszych podróży będą zabytkowe wnętrza Pałacu Myślewickiego, Pałacu na Wyspie, Białego Domku, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim. Podążając śladem Stanisława Poniatowskiego i mu współczesnych odkryjemy jakie zabytki architektury mogliśmy podziwiać w danym mieście, gdzie należało bywać, co czytać, z kim i o czym toczyć dysputy. By jeszcze lepiej poczuć XVIII wiek poznamy nieoficjalne życie dawnych Europejczyków: tematy z nagłówków gazet, przepisy na wytworne kolacje i trendy w modzie.

Projekt inspirowany jest XVIII-wieczną ideą podróży edukacyjnej Grand Tour, której celem było zapoznanie młodych arystokratów i szlachciców z najważniejszymi nurtami z zakresu filozofii, nauki i sztuki panującymi na europejskich dworach.

Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny. Łączą zagadnienia z historii, kultury, sztuki i obyczajowości. Wykorzystują tematy zawarte w podstawie programowej, stanowiąc ciekawą alternatywę dla szkolnych lekcji.

Każdy z warsztatów to inne miasto, zwyczaje, historie, które rozbudzają w uczestnikach ciekawości do odkrywania nowych miejsc. Inspirują do odkrywania samych siebie poprzez poszukiwanie nowych zainteresowań.

Grand Turyści – uczniowie I i II klasy technikum: 

Kamila, Andrzej, Katarzyna, Kasia, Adrian, Oskar, Tomasz, Mateusz, Jola, Ilona, Żaneta, Paweł, Danka, Wiola

Koordynacja i prowadzenie: Olga Michalik

Współpraca ze strony Instytutu: Beata Wiese, Karolina Smakowska