Muzeum Aktywne, czyli Ośrodek Edukacji Muzealnej z wizytą na Białorusi

Jesteśmy na Białorusi. Jeszcze dziś  spotkamy się z mińskimi muzealnikami z Pracowni-Muzeum Zaira Azgura by wspólnie szukać metod efektywnej pracy na ekspozycji. Będziemy rozmawiać, działać, wymieniać się doświadczeniami.
 

Tak było przez ostatnie 3 dni w Połocku - mieście wielu muzeów, mieście, które jako historyczna kolebka Białorusi dba o budowanie lokalnej tożsamości. Chłodny Połock przyjął nas bardzo ciepło! Po intensywnej części warsztatowej - aktywnej prezentacji metod i programu Ośrodka Edukacji  Łazienek Królewskich i opowieści o działaniach Pracowni Etnograficznej (inicjatora i partnera projektu "Muzeum Aktywne),  wraz z Anią Czyżewską miałyśmy szansę obejrzeć połocki XII-wieczny klasztor z pięknymi naściennymi malowidłami (w trakcie konserwacji), Muzeum Tkactwa, Sobór Św. Zofii i Muzeum Sztuki gromadzące ciekawe zbiory białoruskiej sztuki powojennej oraz piękną kolekcję ikon.
W Połocku zwiedziłyśmy sporo, a to jeszcze nie wszystko... Mówimy sobie, że będzie powód żeby wrócić i znowu przy ziołowej herbacie i ciepłych cynamonowym bułkach w przyklasztornej kawiarence, rozmawiać o kulturze, sztuce i codziennej pracy w muzeum.
Poza tym, przed nami jeszcze dużo wrażeń - zwiedzanie Mińska, a potem spotkanie na zamku w Grodnie.
 


Projekt jest dla naszego Ośrodka nie tylko ciekawą przygodą edukacyjną, szansą na inspirowanie i bycie inspirowanym, to także okazja do szukania historycznych powiązań, które często wyłaniają się z muzealnych opowieści. W naszych polskich kościołach można znaleźć połockie ikony, a i niektóre muzealne podpisy w muzeum druku przypominają o naszej wspólnej historii. Myślę, że szczególnie ciekawe pod tym względem będzie Grodno, które kojarzy się z osobą Stanisława Augusta.

 

Tymczasem jeszcze kilka słów o samym działaniu Muzeum Aktywne. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Państwowym Grodzieńskim Muzeum Historyczno-Archeologicznym i Muzeum-Pracownią Zaira Azgura w Mińsku. Partnerem merytorycznym projektu jest Muzeum Łazienki Królewskie. Honorowy Patronat nad projektem objął Instytut Polski w Mińsku, a patronat medialny portal „muzealnictwo.com”.
Projekt został dofinansowany w ramach programu RITA.tekst: Agata Pietrzyk
foto: Anna Czyżewska