Bańkowa zabawa

Dostarczają nam chwil pełnych niezapomnianych wrażeń. Ich delikatny taniec zachwyca i hipnotyzuje. Dzięki ich magii dorośli mogą choć na chwilę stać się dziećmi, a dzieci doświadczyć radosnej i spontanicznej zabawy. Mowa tu oczywiście o bańkach mydlanych!

Ilustracja z książki “Muzeum zachwytów. Malarski Przewodnik po Łazienkach Królewskich”

Ich krucha struktura i mieniąca się w słońcu tysiącem barw powłoka zainspirowała do twórczej aktywności licznych artystów. Zachęcamy do obejrzenia małej galerii dzieł, prezentującej dzieci oraz dorosłych, oddających się bańkowej zabawie.

Chłopiec dmuchający bańki, Caspar Netscher (1639-1684)

Caspar Natscher to holenderski malarz, który po mistrzowsku oddawał detale tkanin i materiałów. Ten utalentowany artysta wielokrotnie na swoich obrazach przedstawiał dzieci skoncentrowane na zabawie bańkami mydlanymi.

Dziewczyna z bańką mydlaną, Gustaf Lundberg ( 1695-1786)

Patrząc na obraz Gustawa Lunderberga, możemy się zastanawiać, w co tak naprawdę wpatruje się ukazana na nim młoda dziewczyna? Czy podziwia ona piękno mydlanej bańki, czy własny wizerunek odbijający się na jej powłoce?

Bańki mydlane, Charles-Amédée-Philippe van Loo (1719-1795)

Bańka, którą widzimy na tym obrazie, została namalowana za pomocą kilku pociągnięć pędzla. Tym sposobem malarzowi udało się oddać jej kruchość i delikatność.

Chłopiec dmuchający bańki mydlane. Alegoria przemijalności i kruchości życia, Karel Dujardi (1626-1678)

Niezwykle zabawny obraz, na którym chłopiec zdaje się surfować na gigantycznej muszli, równocześnie utrzymując się na mydlanej bańce, która w każdej chwili może pęknąć. Pogodny nastrój obrazu i łagodna mimika dziecka sprawia jednak, że obraz nie wywołuje w nas niepokoju. Patrząc na niego wiemy, że chłopiec - pomimo akrobatycznych popisów - jest bezpieczny.

Mydlane Bańki, Jean Siméon Chardin(1699-1779)

Młodzieniec puszczający mydlaną bańkę jest obserwowany przez małego chłopca. Pełna nostalgii scena wydaje się przedstawiać tęsknotę za beztroskim dzieciństwem, pełnym fantazji i zabawy.

Putto wydmuchujące bańki mydlane, Muzeum Łazienki Królewskie

Oprócz Satyrów puszczających bańki w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie, zbiory Muzeum Łazienki Królewskie zawierają również rzeźbę przedstawiającą putto wydmuchujące mydlane bańki. Ta miniaturowa figurka zainspirowała nas do stworzenia karty, na której możecie wymalować własne bańki mydlane. Kartę możecie pobrać tu.

Zobaczcie również relację z Bańkowego flash moba, oragnizowanego w Łazienkach Królewskch.

Życzymy Dnia Dziecka pełnego niezapomnianych chwil i bańkowych zabaw!