„…Tam są jelenie zwierzęta,
Cykl wykładów IV Festiwalu Edukacji "Podróże po Danii"
Cykl wykładów poświęconych duńskiej kulturze Oświecenia oraz szeroko pojętej kulturze stołu właśnie dobiegł końca. Spotkania były organizowane w ramach IV Festiwalu Edukacji zatytułowanego „Podróże po Danii”, który towarzyszył wystawie „Flora Danica. Stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød”. Wydarzenia, adresowane do osób dorosłych, przyciągnęły licznych odbiorców. Publiczność w każdy czwartek października miała możliwość nie tylko wysłuchać, ale i porozmawiać o oświeceniowej kulturze z uwzględnieniem duńskiej perspektywy.
Wykład Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek, inaugurujący cykl spotkań, był poświęcony historii atlasu botanicznego Flora Danica, którego pierwsze tomy powstały w 1761 roku. W królestwie Danii i Norwegii rządził wówczas Fryderyk V, który Kopenhagę poddał radykalnej chirurgii urbanistycznej. Efektem tego jest Frederiksstaden – rokokowa dzielnica w stolicy Danii, o której opowiadała prof. Grażyna Szelągowska.
Na kolejnym wykładzie, poświęconym duńskiej kulturze jedzenia czasów Oświecenia, Benno Blaesild przybliżył nam codzienne menu nie tylko XVIII-wiecznej arystokracji, skupionej wokół dworu monarszego, ale i przedstawicieli niższych warstw społecznych. Wydarzeniem zamykającym cykl wykładów było wystąpienie dr hab. Piotra Korduby, z którym była możliwość porozmawiać o kulturze stołu i zastawach stołowych w świetle przypisanej im symbolice społecznego prestiżu, odzwierciedlającej miejsce zajmowane w konstelacji godności i stanowisk. Wykłady wraz z towarzyszącymi im rozmowami były intelektualną przygodą, zachęcającą nie tylko do refleksji nad kulturą Danii, ale i Oświecenia w ogóle.