„…Tam są jelenie zwierzęta,
Podsumowanie projektu "Królewski zwierzyniec"
Łazienki Królewskie to nierozerwalne połączenie natury ze sztuką, co pokazaliśmy podczas naszego projektu "Królewski zwierzyniec", który właśnie dobiega końca. W jego ramach zrealizowaliśmy ponad 200 różnorodnych form wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty, spacery, spotkania otwarte czy wykłady, z których skorzystało ponad 3000 osób!
Jednym z kluczowych elementów projektu było stworzenie wyjątkowej strefy edukacyjnej w Nowej Palmiarni, dzięki której mogliśmy wprowadzić odbiorców w świat historycznych zwierzyńców oraz przyrody Łazienek Królewskich. Goście odwiedzający strefę korzystali z wiedzy i doświadczenia naszych edukatorów oraz mogli za pomocą różnych zmysłów poznawać historyczne i obecne oblicze łazienkowskiej fauny, m.in. przekonać się, jaki zapach wydzielają łasicowate, dotknąć prawdziwej czaszki żubra, czy stanąć oko w oko z rzeczywistej wielkości sylwetkami zwierząt historycznego zwierzyńca.
Nasze wydarzenia dostosowaliśmy dla osób o szczególnych potrzebach, dzięki czemu były dostępne dla różnych grup odbiorców. W strefie edukacyjnej pojawiły się tablice edukacyjne i informacyjne w alfabecie Braille’a, a brak barier architektonicznych sprawił, że przestrzeń była dostosowana do osób o ograniczonej możliwości ruchu. Zajęcia dla osób o szczególnych potrzebach prowadziła wyszkolona kadra.
Oferta była również skierowana do gości nie posługujących się językiem polskim: edukatorzy oprowadzali zwiedzających po strefie edukacyjnej także po angielsku. Projekt "Królewski zwierzyniec" umożliwił nam przetłumaczenie naszej broszury "Poradnik ekointerwencyjny" na język angielski oraz ukraiński. Powstała też trójjęzyczna mapa "Szlakiem trzech kontynentów. Drzewa Łazienek Królewskich", która wraz z załącznikami dostępnymi na naszej stronie internetowej stanowi świetną okazję do poznania dendroflory łazienkowskiej i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mapa i opisy drzew są również dostępne w tekście ETR.
Przygotowaliśmy szeroką ofertę warsztatów, w tym warsztaty pszczelarsko-bartnicze, ceramiczne, rękodzielnicze i artystyczne. Dla wszystkich inspirację stanowiła łazienkowska flora i fauna, ale także historyczne zwierzyńce i aspekty kulturowe. Goście mogli uczestniczyć w spacerach, które były dostosowane dla osób ze specjalnymi potrzebami. Z zajęć można było również skorzystać niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ wykłady były transmitowane online, a część materiałów nadal jest dostępna w formie elektronicznej (poza tradycyjną papierową formą). Oferta była skierowana do bardzo różnych grup wiekowych: dzieci, dorosłych i seniorów, a niejednokrotnie odwiedzały nas całe wielopokoleniowe rodziny. Lokalną społeczność zaprosiliśmy dodatkowo do partycypacyjnego nasadzenia roślin w łazienkowskich ogrodach, przyczyniając się do wspólnego tworzenia tego wyjątkowego miejsca. Część zajęć była dedykowana konkretnym grupom o szczególnych potrzebach (w tym grupom partnerskim), a część była dostępna dla indywidualnych odbiorców.
Wydarzenia stacjonarne odbywały się w czterech naszych obiektów (Biały Dom, Stara Oranżeria, Stajnie Kubickiego, Nowa Palmiarnia) oraz na terenie historycznych ogrodów. W tworzenie i realizację projektu zaangażowanych w sumie było 75 osób, w tym 28 ekspertów dzielących się swoją wiedzą i 8 wolontariuszy wspierających nasze działania. Aż 39 pracowników Muzeum zaangażowanych było w wiele obszarów przygotowawczych i realizacyjnych projektu. Powodzenie projektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wartościowe partnerstwa, które wsparły nasze działania, zarówno w obszarze poszerzenia kompetencji kadry projektowej, dzięki przeprowadzeniu szkolenia i konsultacji, jak i zapewnieniu wspaniałych pomocy edukacyjnych, a także realizacji wydarzeń projektowych.
W projekcie wspierali nas partnerzy:
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków https://otop.org.pl/
Lasy Miejskie Warszawa https://www.lasymiejskie.waw.pl/
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów https://smz.waw.pl/
Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego https://cep.uj.edu.pl/
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej https://laski.edu.pl/
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 “KĄT” https://mos2kat.edupage.org/
Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica https://drewnica.pl/
Projekt "Królewski zwierzyniec" był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.