Jedną z grup docelowych, dla której zaprojektowana i zrealizowana została oferta dostępnych zajęć w ramach projektu "Bliżej sztuk", byli seniorzy i seniorki. W kwietniu i maju odbyły się trzy warsztaty edukacyjno-artystyczne w Starej Oranżerii pod hasłem "Sztuka w trzech wymiarach".
"Królewski zwierzyniec" w Nowej Palmiarni
„…Tam są jelenie zwierzęta,
Królik, zające, sarnięta.
W sadzawkach ryby pływają,
Ptaszęta wdzięcznie śpiewają.
Łąki bujne, trawy rostą…”
Tak o terenie dzisiejszych Łazienek Królewskich pisał w roku 1643 Adam Jarzębski w „Gościńcu albo krótkim opisaniu Warszawy”.
Zwierzyniec, czyli miejsce polowań, ale też obserwacji zwierząt, było tutaj i później, za czasów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (jego życie prezentuje wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”, którą do 1 września można zwiedzać w Podchorążówce i Pałacu na Wyspie), a także króla Stanisława Augusta.
Nie mamy zbyt dokładnych opisów zwierzyńca, wiemy jednak, że był to teren ogrodzony palisadą, na którym występowała rozmaita roślinność, w tym kępy traw. Było też oczko wodne i kopiec widokowy do obserwacji zwierząt.
O gatunkach występujących w Zwierzyńcu przed wiekami, ale też o tych, które możemy dziś spotkać w Łazienkach Królewskich, opowiada otwarta niedawno w Nowej Palmiarni strefa edukacyjna „Królewski zwierzyniec”.
Zapraszamy na bliskie spotkania z dużymi, małymi, rogatymi, pierzastymi, kopytnymi i futerkowymi. Zachęcamy do poznawania zwierząt wszystkimi zmysłami – nasze eksponaty można oglądać, dotykać, słuchać, a nawet wąchać.
Cztery razy w tygodniu (wtorki, środy, czwartki i niedziele) w strefie edukacyjnej dyżurują przyrodnicy, którzy chętnie porozmawiają nie tylko o prezentowanych w „Królewskim zwierzyńcu” gatunkach, ale też o innych przedstawicielach łazienkowskiej fauny i flory.
Projekt "Królewski zwierzyniec" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy projektu: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Lasy Miejskie Warszawa, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 "KĄT", Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica.