"Królewski zwierzyniec" w Nowej Palmiarni

„…Tam są jelenie zwierzęta,

Królik, zające, sarnięta.

W sadzawkach ryby pływają,

Ptaszęta wdzięcznie śpiewają.

Łąki bujne, trawy rostą…”

Tak o terenie dzisiejszych Łazienek Królewskich pisał w  roku 1643 Adam Jarzębski w „Gościńcu albo krótkim opisaniu Warszawy”.

Zwierzyniec, czyli miejsce polowań, ale też obserwacji zwierząt, było tutaj i później, za czasów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (jego życie prezentuje wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”, którą do 1 września można zwiedzać w Podchorążówce i Pałacu na Wyspie), a także króla Stanisława Augusta.

Autor nieznany, Portret Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, L'ubovnianske múzeum

Nie mamy zbyt dokładnych opisów zwierzyńca, wiemy jednak, że był to teren ogrodzony palisadą, na którym występowała rozmaita roślinność, w tym kępy traw. Było też oczko wodne i kopiec widokowy do obserwacji zwierząt.

O gatunkach występujących w Zwierzyńcu przed wiekami, ale też o tych, które możemy dziś spotkać w Łazienkach Królewskich, opowiada otwarta niedawno w Nowej Palmiarni strefa edukacyjna „Królewski zwierzyniec”.

Dziś w łazienkowskich ogrodach żyje wiele gatunków ptaków

Zapraszamy na bliskie spotkania z dużymi, małymi, rogatymi, pierzastymi, kopytnymi i futerkowymi. Zachęcamy do poznawania zwierząt wszystkimi zmysłami – nasze eksponaty można oglądać, dotykać, słuchać, a nawet wąchać.

W tym odizolowanym od reszty przestrzeni miejscu mozna poznać zapachową "broń" tchórza

Cztery razy w tygodniu (wtorki, środy, czwartki i niedziele) w strefie edukacyjnej dyżurują przyrodnicy, którzy chętnie porozmawiają nie tylko o prezentowanych w „Królewskim zwierzyńcu” gatunkach, ale też o innych przedstawicielach łazienkowskiej fauny i flory.

W "Królewskim zwierzyńcu" można sprawdzić, ile waży noworodek żubra oraz obejrzeć róg i zęby tuta - gatunku, który wyginął setki lat temu

Projekt "Królewski zwierzyniec" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy projektu: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Lasy Miejskie Warszawa, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 "KĄT", Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica.