"Fotowspomnienia" okiem naszych wolontariuszy

"Fotowspomnienia" to projekt, w ramach którego powstaje archiwum społeczne Łazienek Królewskich, gromadzące dawne zdjęcia i towarzyszące im historie. Cieszymy się, że przy jego realizacji, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, mogliśmy liczyć na wsparcie naszych wolontariuszy.

Fot. J. Jarosz i K. Kowalczyk-Khan

W nasz pierwszy realizowany w pełni zdalnie projekt wolontariacki zaangażowanych było dziesięcioro wolontariuszy: Sebastian, Anna, Jagoda, Kasia, Maria, Anna, Jan, Konrad, Marta i Zuzanna. Jako Ambasadorzy i Ambasadorki projektu uczestniczyli w działaniach związanych z promocją naszej akcji w swoim najbliższym otoczeniu oraz w społecznościach internetowych, pomagając nam docierać do darczyńców. Tak sami wspominali udział w projekcie:

Dla mnie było to ciekawe doświadczenie. Zaskoczyła mnie otwartość ludzi, którzy mimo wszystko rozmawiali, i fakt, że w czasach, gdy wydawałoby się, że całe życie przeniosło się do strefy wirtualnej, dało się realizować projekt, także poprzez kontakty realne.

Ania

Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy się spotkać kolejny raz przy akcji wolontariackiej. Praca w czasie epidemii była dla nas nowym doświadczeniem. Nie da się ukryć, że brakowało nam wspólnych spotkań z innymi. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które prosiłyśmy o pomoc, były dla nas niezwykle przychylne i życzliwe. Bardzo cieszymy się, że stworzyliśmy taką piękną galerię zdjęć, które pozwoliły nam poznać wiele niezwykłych historii. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać "na żywo" przy kolejnej akcji.

Jagoda i Kasia

Wolontariat w Łazienkach Królewskich w każdej formie daje satysfakcję. Sytuacja epidemiczna spowodowała ograniczenie kontaktu osobistego z drugim człowiekiem, dlatego nasza praca przyjęła głównie formę kontaktów telefonicznych i mailowych. Udało nam się podjąć współpracę z różnymi instytucjami, które udostępniły plakaty promujące akcję "Fotowspomnienia". Projekt ten był dla nas niezapomnianą przygodą, która pokazała, że nawet w czasach epidemii da się połączyć siły we wspólnym celu i stworzyć coś wyjątkowego.

Jan i Sebastian

Fot. O. Michalik

Na zakończenie projektu, 1 października 2020 r., spotkaliśmy się na spacerze poświęconym historii Łazienek w dwudziestoleciu międzywojennym, który poprowadził dr Mariusz Kolmasiak z Działu Badań Naukowych MŁK. Zdjęcia, które trafiły do nas w ramach projektu "Fotowspomnienia", można oglądać w galerii online.