Klasa rysunkowa. Ciało

Dotarliśmy do półmetka warsztatów artystycznych "Klasa rysunkowa", które skierowane są do młodzieży w wieku 11-15 lat. Raz w miesiącu spotykamy się w inspirującej przestrzeni Starej Oranżerii, by tworzyć bez wyróżnień, nagród czy wystaw.

Kasia Borawska-Pasternak, która prowadzi zajęcia, stymuluje i naprowadza uczestników warsztatów, a także uwalnia ich od utartych schematów i oceniania, zachęcając jednocześnie do zastanowienia się, jak rysowanie pomaga wyrazić siebie.

Motywem przewodnim zajęć jest ciało, przedstawiane jako część natury, wytwór kultury, metafora, narzędzie, symbol, punkt odniesienia, źródło tożsamości i przyjemności. Warsztaty tworzą minitutorial z greckiej sztuki. Są recepcją sztuki dawnej po współczesną i szansą zobaczenia łazienkowskich dzieł, nawiązujących do antyku, oraz być może ironicznym kontrapunktem dla współczesnych wydarzeń na świecie.

O upiększaniu

Zdarzają nam się gorące dysputy, takie jak te, które towarzyszyły zjawisku kultury konsumpcyjnej w trakcie zajęć "O upiększaniu". W nowoczesnym społeczeństwie  mnóstwo jest dowodów obsesji pięknego ciała. Od czasopism fitness i photoshopowych montaży po aplikacje do randek... Estetyzacja ciała to zagadnienie obecne w rzeźbie, teatrze, tańcu, body art etc.

Pracując na dziełach z Królewskiej Galerii Rzeźb w Starej Oranżerii, pokazaliśmy, jak starożytni greccy rzeźbiarze zrewolucjonizowali przedstawienie ludzkiej postaci, obrazując ją w radykalnie naturalistycznym, ale wyidealizowanym stanie.

O tabu

Kolejne spotkanie pt. "O tabu" znów dotknęło tematu kontrowersyjnego, ale wciąż aktualnego.

Zastanowiliśmy się, czy istnieją tematy, o których młodzi nie rozmawiają. Następnie przeszliśmy do łazienkowskiej kolekcji rzeźb zawierającej oszałamiającą wizualnie i prowokującą do myślenia eksplorację kondycji ludzkiej.

Koncentrując się na ludzkim ciele, rozmawialiśmy z uczestnikami warsztatów o tym, dlaczego rzeźby antyczne przedstawiano w akcie oraz czy to prawda, że w XVII i XVIII wieku polscy arystokraci chętnie kupowali Afrykanów.

O tworzeniu

W trakcie spotkania pt. "O tworzeniu" zastanowiliśmy się, jak ucieleśnić ideę. Dla wielu artystów radość tworzenia przypomina raczej piekło tworzenia. A co ciekawe greccy artyści sądzili, że nie wykonują rzeczy nowych, lecz tylko odtwarzają te, które są w naturze. Na warsztatach przyjrzeliśmy się też bliżej "trudnym" uczuciom, które towarzyszą aktom twórczym - samemu tworzeniu i niełatwemu momentowi pokazywania swojej sztuki.

O duszy

Majowe spotkanie przebiegło pod hasłem: "O duszy". Dla jednych ciało jest więzieniem duszy, dla innych dusza więzi ciało... Zainspirowani greckim terminem kalokagatia łączyliśmy dobro z pięknem. Szukaliśmy odzwierciedlenia szlachetnego i etycznego postępowania w kolekcji łazienkowskich rzeźb. Próbowaliśmy również znaleźć ducha miejsca w miejskiej tkance przestrzeni publicznej.

O sile

Przedwakacyjne spotkanie dotyczyło siły. Idealistyczne ciało w sztuce greckiej w okresie hellenistycznym ustępuje wizerunkom osób bezsilnych, chorych, starych, z cierniem w ciele.  Podczas warsztatów odnieśliśmy się do odmiennych stanów ducha, uzewnętrzniających się poprzez ciało.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony cyklu rysunkowego. Tym razem wzbogacimy je o animacje z wykorzystaniem zdigitalizowanych prac uczestników warsztatów. Zapraszamy!