Od gejszy do feministki. Otwarcie warsztatów dla młodzieży i dorosłych.

Jakkolwiek ogrody łazienkowskie są piękne, a muzealne zbiory intrygujące, zła pogoda może zniechęcić do wyjścia z domu. W warsztatowy wtorek, 22 maja, niebo zasnute było szarymi chmurami. Nie zraziło to jednak uczestników zajęć, którzy przyszli do Łazienek Królewskich, by zwiedzić wystawę "ONNA. Piękno, siła, ekstaza".

Po ekspozycji oprowadzały Zofia Sadowska i Katarzyna Szkiłądź, studentki japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarówno oprowadzanie, jak i późniejsze warsztaty inaugurujące cykl spotkań "Od gejszy do feministki" utrzymane były w konwencji interaktywnego dialogu między zwiedzającymi a przewodniczkami, które odpowiadały na pytania związane nie tylko z tematem "Matka, zjawa, wojowniczka. Motywy kobiet w ukiyo-e", ale również z ogólnie pojętą estetyką i kulturą japońską oraz językiem. Ponieważ uczestnicy spotkania byli hobbystycznie związani z Japonią, można powiedzieć, że rozmowy prowadziły się same i oprowadzanie minęło w mgnieniu oka.

Po zwiedzeniu wystawy odbyła się część warsztatowa. Uczestnicy warsztatów zgłębiali tajemniczy świat japońskich duchów, zjaw i demonów, które w tamtejszym folklorze są niezwykle popularne i stanowią odwieczną inspirację dla twórców wszelkiej maści, nie tylko dla siedemnastowiecznych malarzy ukiyo-e. Na koniec Katarzyna Szkiłądź opowiedziała o powierzchownie znanym, acz nierozumianym świecie japońskich kobiet wojowniczek, które na kartach historii obecne są od prawie dwóch milleniów.

Mimo że na zewnątrz rozpętała się burza, uczestnicy spotkania i prowadzące wyszli w strugi deszczu w dobrych humorach, być może lekko oszołomieni doznaniami estetycznymi, których doświadczali. Z pewnością nie był to ich ostatni spacer po wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza".

Tekst: Zofia Sadowska, Katarzyna Szkiłądź, fot.: Paweł Czarnecki