Kolekcje zgłoszone do projektu "Kolekcjonerzy wrażeń" cz. 1

Prezentację kolekcji nadesłanych na projekt "Kolekcjonerzy wrażeń' zaczynamy od zbiorów pana Bartosza Roszaka, który interesuje się przedmiotami będącymi niegdyś własnością polskich monarchów oraz członków polskich rodzin książęcych i szlacheckich.

Portret pastelowy autorstwa Ludwika Marteau, przedstawiający Apolonię Ustrzycką

W posiadaniu pana Bartosza znajdują się przeróżne przedmioty: książki, biżuteria, monety, obrazy. Są wśród nich obiekty pochodzące z kolekcji króla Stanisława Augusta.

Obraz "Obóz wojskowy" pochodzący z galerii Stanisława Augusta

Jak pisze sam kolekcjoner, "wszystko zaczęło się od miniatury portretowej, w formie medalionu, przedstawiającej młodego księcia Stanisława Poniatowskiego pochodzącej ze zbiorów rodziny Zeppi. [Pasja] trwa do dzisiaj , a każdy rok przynosi coś nowego, wspaniałego i zaskakującego. Najmilsze jest uczucie radości z obcowania z  przedmiotami, które dwieście czy trzysta lat temu powodowały tak same żywe emocje wśród ich  osiadaczy jak dziś. Świat zmienił się od tamtych lat niewyobrażalnie, o ludziach, ich właścicielach mało kto pamięta, a obrazy, monety, zegarki.. nadal trwają by co jakiś czas choć na chwilę przypomnieć dawne czasy , ludzi, ich troski i radości.”

Złoty zegarek prezentowy zdobiony perłami, emalią i portretem Stanisława Augusta Poniatowskiego, przedstawionego jako kawaler Orderu Orła Białego

Obiekty do swojej kolekcji pan Roszak kupuje na rynku antykwarycznym, a czasem na aukcjach.

 

Fotografie: Bartosz Roszak