Kolekcje zgłoszone do projektu "Kolekcjonerzy wrażeń" cz. 3

Do projektu "Kolekcjonerzy wrażeń" swoje zbiory zgłosili też państwo Oliwia i Henryk Janikowie. Ich kolekcja liczy ponad tysiąc figurek zwierząt gatunków, aktualnie występujących w różnych częściach świata, oraz dinozaurów, ludzi, a także roślin, również prehistorycznych.

Prawie wszystkie figurki pochodzą od renomowanych producentów, którzy specjalizują się tylko w tej dziedzinie. Cechuje je precyzja wykonania, ręczne malowanie i bardzo duży realizm.

Według właścicieli kolekcji, na szczególną uwagę zasługują figurki drzew i zwierząt morskich w skali 1:32 oraz dinozaurów z dwóch kolekcji - Replica Saurus (skala 1:40) opracowywanej wspólnie z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Humboldt w Berlinie oraz Carnegie Collection opracowywanej wspólnie z Muzeum Historii Naturalnej Carnegie w Pittsburgh w stanie Pensylwania.

Pasja kolekcjonowania zaczęła się od dziecięcych marzeń pani Oliwii. Kiedy dorosła, zawodowo związała się ze zwierzętami i lasem. Jak pisze: "kupowałam pojedyncze figurki zwierząt leśnych i patrząc na nie, myślami wracałam do okresu dziecięcego. Były ze mną nawet w dniu ślubu, kiedy stoły weselne zamiast numerów, zostały nazwane tak jak wybrane leśne zwierzęta i udekorowane figurkami stojącymi na mchu".

Gdy na świecie pojawił się synek państwa Janików, figurki zwierząt stały się częścią jego edukacji przyrodniczej.

Kolekcja cały czas rośnie. "W naszym domu nie ma aktualnie pomieszczenia, w którym nie znajdowałyby się figurki" - pisze pani Oliwia. Ze względu na delikatność i łatwość w kurzeniu, najbardziej wartościowe figurki przechowywane są w specjalnych gablotach, w których tworzone są scenki z udziałem zwierząt oraz roślin i wzbogacane nawet o budownictwo typowe dla danego obszaru.