Kolekcjonerzy wrażeń, czyli pasja zbierania

Przez kilka miesięcy tego roku w Łazienkach Królewskich gościł obraz "Jeździec polski" pędzla Rembrandta. To skłoniło nas do bliższego zapoznania się z postacią wielkiego malarza i odkrycia, że był on zapalonym kolekcjonerem.

Zainspirowani tym faktem oraz znajdującymi się w Łazienkach Królewskich zbiorami króla Stanisława Augusta, postanowiliśmy przyjrzeć się współczesnym kolekcjom. Co dziś rozpala wyobraźnię? Czemu jesteśmy gotowi poświęcić swój czas i energię?

Próbą odpowiedzi na te pytania był projekt społeczny "Kolekcjonerzy wrażeń" oraz towarzyszący mu cykl warsztatów "Kolekcje XXI wieku".

My zaproponowaliśmy naszym gościom opowieść o współczesnych metodach zakładania kolekcji. Uczestnicy warsztatów poświęconych owadom nauczyli korzystać się z aplikacji pozwalających poszerzać wiedzę i tworzyć cyfrowe kolekcje owadzie, bez konieczności uśmiercania tych fascynujących zwierząt. Podczas spotkania poświęconego birdwatchingowi opowiedzieliśmy, jak najlepiej obserwować ptaki i tworzyć listy gatunków, które udało się nam wypatrzeć.

Dzięki spotkaniu akwarystycznemu można było poznać plusy i minusy hodowli różnych gatunków ryb oraz dowiedzieć się, jak realizować swoją pasję, nie szkodząc naturze.

Błyszczyk parański, rys. R. Pomagalski

Nieco zapomnianą, choć piękną sztukę tworzenia zielników przybliżyli nam specjaliści w dziedzinie roślin zarówno dzikich, jak i ogrodowych.

Rdest plamisty przygotowany do umieszczenia w zielniku przez dr J. Gałązkę

A na zakończenie cyklu mieliśmy okazję spotkania twarzą w twarz z tajemniczymi maskami z Kraju Dogonów i kilku innych miejsc Afryki Zachodniej.

Maska zająca, fot. dr L. Buchalik

Nie chcieliśmy jednak ograniczać się do przedstawiania naszej wizji kolekcjonerstwa. Dlatego poprosiliśmy gości Łazienek Królewskich  o podzielenie się opowieściami o ich pasjach. W kolejnych postach przedstawimy zbiory zgłoszone w projekcie "Kolekcjonerzy wrażeń".

Co gromadzą współcześni kolekcjonerzy? Zajrzyjcie na nasz blog - za tydzień pojawi się tu pierwsza kolekcja. Zapraszamy!