"Sztuka w trzech wymiarach" - warsztaty dla seniorów w Starej Oranżerii

Jedną z grup docelowych, dla której zaprojektowana i zrealizowana została oferta dostępnych zajęć w ramach projektu "Bliżej sztuk", byli seniorzy i seniorki. W kwietniu i maju odbyły się trzy warsztaty edukacyjno-artystyczne w Starej Oranżerii pod hasłem "Sztuka w trzech wymiarach".

Do wizyty w Łazienkach i udziału w warsztatach zaprosiliśmy trzy grupy osób w wieku 60+. Dwie z nich to grupy z sąsiedztwa Muzeum: seniorki - bywalczynie klubu osiedlowego "Panorama" Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Torwar oraz Klubokawiarni "Pora na Seniora" przy ul. Puławskiej. Trzecią z grup stanowiły osoby związane z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie.

Każda z grup rozpoczynała zajęcia w królewskiej formierni. Była to okazja do zapoznania się z tajnikami warsztatu formiera, następnie każdy miał okazję wykonać własnoręcznie, krok po kroku, niewielki odlew gipsowy. Praca z gipsem była wprowadzeniem do dalszej części zajęć, w trakcie której prowadząca opowiadała o królewskiej kolekcji rzeźby, złożonej w głównej mierze z gipsowych kopii słynnych dzieł rzeźbiarskich.

Po pozostawieniu odlewów do przeschnięcia przechodziliśmy do Galerii Rzeźby, gdzie odbywała się dalsza część warsztatów. Każdą z grup zaprosiliśmy do twórczych działań, inspirowanych wątkami związanym z historycznymi funkcjami i wystrojem Starej Oranżerii.

Przed wizytą ważny był dla nas kontakt z koordynatorami grup, które do nas przyjeżdżały, m.in. w celu rozpoznania i likwidacji ewentualnych barier w podróży do Muzeum. Uczestnicy mogli skorzystać z głównego wejścia do Starej Oranżerii, od strony Teatru Królewskiego, albo z wejścia od strony skarpy prosto do Galerii Rzeźby. Plan każdego ze spotkań został ułożony w taki sposób, by wśród proponowanych aktywności był czas na wytchnienie i odpoczynek. Po zakończeniu zajęć, siedząc wokół stołu w formierni, poświęcaliśmy chwilę na podsumowanie, dzielenie się wrażeniami oraz wypełnienie krótkich ankiet, których wyniki posłużą do dalszej pracy nad dostępnością oferty muzealnej.

Seniorki z Klubokawiarni "Pora na Seniora" z prowadzącą zajęcia, Martą Glasenapp

Koncepcja i prowadzenie warsztatów: Marta Glasenapp
Koordynacja: Jola Żubrowska
Zdjęcia: Paweł Czarnecki, Jola Żubrowska

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu "Bliżej sztuk", finansowanego z programu "Kultura bez barier" ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.