Kropki w paski online. W kształtach

Jakie ma kształty nasz Amorek? Brzuszek okrągły, pyzata buzia, czuprynka falista…
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Kropki w paski" online, podczas którego poznamy podstawowe figury: koło, trójkąt, prostokąt i kwadrat, a następnie wyczarujemy z nich różne fikuśne kształty.

Dziś pora na trzeci z rzędu warsztat, którego bohaterem jest znany Wam pyzaty Amor. Ciiiiiii… Śpi przy kominku w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie. Zanim się obudzi, przyjrzyjmy mu się z bliska!

Kropki w paski online | W kształtach

Z małą pomocą Amora poznaliśmy podstawowe figury geometryczne. Powtórzmy je sobie:

Popatrzmy teraz na świat przez okienko z wyciętym kształtem. Naszym wizjerem będzie koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt.

A jak wygląda oglądanie obrazów z takiej perspektywy? Na pewno uczy uważności.

Portret Jacqueline van Caestre

A teraz odkryjmy wspólnie, że figury są wszędzie, dookoła nas. Jak możemy to zrobić?

Spróbujmy wykleić na podłodze wielkie figury koła, trójkąta i kwadratu. Świetnie sprawdzi się do tego kolorowa taśma izolacyjna, którą z łatwością można odklejać, przyklejać i nie zostawia żadnych śladów. W pozostałych miejscach na podłodze rozłóżmy różnego rodzaju przedmioty przedstawiające figury geometryczne, a następnie zaprośmy dziecko do zabawy.

Ach ten figlarny Amorek! Niedawno wyjadł Teresie bułeczki, a teraz rozrzucił różne domowe skarby po pokoju. Pozbierajmy je, obejrzyjmy, zastanówmy się, jakie kształty przedstawiają, i zobaczmy, do której grupy warto je przyporządkować.

Starszym dzieciom możemy zaproponować poszukanie figur i nieoczywistych form oraz stworzenie własnego Domowego Studium Kształtów. Może znaleźć się w nim nadgryziona bułka w kształcie księżyca, butelka niczym statek kosmiczny, łódka z łupinki po orzechu albo "amorokształtna" chmurka na niebie.

Realizacja filmu: Teresa Kowalik
Montaż filmu: Paweł Czarnecki
Autorka wiersza: Hanna Dziubińska
Tekst: Zofia Zaccaria, Dział Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie