Łazienki Królewskie to nierozerwalne połączenie natury ze sztuką, co pokazaliśmy podczas naszego projektu "Królewski zwierzyniec", który właśnie dobiega końca. W jego ramach zrealizowaliśmy ponad 200 różnorodnych form wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty, spacery, spotkania otwarte czy wykłady, z których skorzystało ponad 3000 osób!
Łazienki Dźwiękowe

Samą część praktyczną poprzedzała część teoretyczna, był to niedługi 45 minutowy wykład odnoszący się do muzyki środowiska. Prowadzący przywoływał postaci, które są nierozerwalnie powiązane z tą dziedziną estetyki muzycznej. Nawiązywał do R. Murray’a Schafer’a i jego książki The Tuning of the World dotyczącej akustycznej ekologii, do grupy badawczej World Soundscape Project (która poprzez nagrania terenowe i działalność na rzecz ochrony środowiska zwracała uwagę na problem środowiska dźwiękowego).
Oczywiście wyjaśnił też rys historyczny i ideę pejzażu dźwiękowego, wskazując na jego aspekty w otaczającym nas świecie, oraz rozległą kompozycję muzyczną rozbrzmiewającą nieprzerwalnie wokół nas.

Poniżej podaję przykładowe polecenie do zadania:
„Znajdźcie fontannę. Usiądźcie przed nią w odległości ok. 1 metra. Starajcie się skoncentrować uwagę na tym jak "gra" woda- jaka jest jej barwa- brzmienie, wysokość dźwięków, oraz rytm. Czy jest to powtarzalne? Następnie siedząc nadal przy fontannie starajcie się wsłuchiwać w to co jest za ścianą wody.”
I tak po zakończeniu warsztatów Marcin Dymiter pożegnał wszystkich życzliwie słowami ‘emisja trwa’, a uczestnicy rozeszli się, będąc już świadomi tego, że z pewnością warto jest choć na chwilę zatrzymać się i wyciszyć by usłyszeć otaczający nas świat.
Warto dodać, iż cały materiał nagrany przez Marcina Dymitera aka emitera podczas tych dwudniowych warsztatów zostanie użyty do stworzenia pocztówek dźwiękowych z terenu Łazienek Królewskich. Poniżej kilka przykładów - posłuchajcie sami, jak kaczki szykują się do snu i sprawdźcie, co łączy grabienie z przemarszem wojsk!
Anna Mierzejewska, wolontariuszka Ośrodka Edukacji