Mała kuchnia artystyczna. W zgodzie z naturą

Gdy jest piękna słoneczna pogoda, chętnie wychodzimy na dwór. Rodzinny spacer w łazienkowskim ogrodzie, lesie lub parku daje nie tylko możliwość do rozładowania nadmiaru energii, lecz także może być okazją do fantastycznej, twórczej zabawy.

W trakcie wędrówki po alejkach i trawnikach małe dziecięce oczka potrafią wypatrzeć prawdziwe skarby. I choć dla nas mogą wydawać się czymś zwykłym, dla dzieci są najwspanialszą nagrodą. Czasem tym trofeum będzie dziwnie wygięty patyk lub kolorowe ptasie piórko, a czasem, np. podczas spaceru nad brzegiem morza lub rzeki, trafia się coś tak niezwykłego jak muszelki.

Muszelki

Zastanawiacie się, jak można je wykorzystać do sensorycznych i rozwijających zabaw? Mamy dla Was kilka niesłychanie prostych pomysłów na kreatywne szaleństwo w otoczeniu przyrody. Przyznajemy otwarcie, iż jest to zabawa rozłożona w czasie, bo najpierw takie muszelki trzeba znaleźć. Chyba, że ktoś już od jakiegoś czasu zbierał muszle i teraz wystarczy tylko odkopać w domu szkatułkę z tymi zakręconymi cudami natury.

Zabawa w chowanego

Dzieci uwielbiają poszukiwania i zabawy w małego odkrywcę. Miękka, soczyście zielona trawa w ogrodzie lub parku jest idealnym miejscem do ukrycia kolorowym muszelek. Zadaniem małego poszukiwacza będzie ich odnalezienie w zielonej kryjówce.

Zabawa w chowanego

Kiedy już wszystkie ukryte skarby zostaną znalezione, przyjrzyjcie się im dokładnie. Jakiego są koloru, są małe czy duże, długie czy krótkie? Możecie użyć lupy, żeby lepiej zobaczyć wzorki, które są na nich "narysowane".

Jestem podobna do…

Każda muszelka jest wyjątkowa, ale możemy w nich znaleźć coś wspólnego, coś, co pomoże nam w stworzeniu muszelkowej rodzinki.

Wybierzcie wspólnie jedną muszelkę w kolorze, który najbardziej Wam się podoba, a potem spróbujcie wśród pozostałych odszukać te, które będą do niej podobne. To znakomite ćwiczenie na spostrzegawczość.

Muszelkowe rodzinki

Zobaczcie, czy wszystkie muszelki są tej samej wielkości. Możecie je położyć na dłoni dziecka, żeby zobaczyło różnicę. Możecie też spróbować ułożyć je od najmniejszej do największej i stworzyć kolorową linię lub spiralę. Dla ułatwienia narysujcie szlak, który pomoże Wam w układaniu.

Układanie spirali

Wygląda fantastycznie!

Muszelkowe mozaiki

Ciekawe, czy z muszli uda się ułożyć mozaikę? Można na początek wypełnić nimi jakiś prosty kształt. Koło będzie idealne! 

Koło

Narysujcie je najpierw na kartce, a później wspólnie układajcie mozaiki muszelka, po muszelce. Uważajcie, żeby nie wyjść za linię.

Układanka

Możliwości jest naprawdę mnóstwo i tylko od Was zależy, co powstanie. Możecie np. ułożyć rybkę albo inne ulubione zwierzątko.

Rybka

Puśćcie wodzę fantazji i wspólnie stwórzcie wielobarwne obrazy.