Muzeum spotyka....czwartoklasistów z Ciechanowa

       Dwudziesty ósmy listopada wydawał się być jednym z tych ciemnych, zimnych, jesiennych poniedziałków, podczas których nie wydarza się nic ciekawego. Na dworcu w Ciechanowie trwał zwykły, rześki poranek. Pociąg z Warszawy wjechał właśnie na stację wśród cicho padającego śniegu.

Jednak dla nas, Marysi i Joli, dwóch wolontariuszek Muzeum  Łazienki Królewskie nie był to taki zwyczajny poniedziałek. Tego dnia rozpoczynały się nasze zajęcia w Ciechanowskim Zespole Szkół Integracyjnych Nr 7.

fot. Kamila Szuba

Przybyłyśmy do Ciechanowa z niezwykle ważna misją, powierzoną nam przez starostę piaseczyńskiego i zarządcę Teatru Królewskiego, Franciszka Ryxa.

Miałyśmy znaleźć grupę młodych, energicznych i utalentowanych ludzi, gotowych utworzyć nową trupę teatralną i zastąpić Aktorów Królewskich, przebywających obecnie na dworze carskim.  Naszą ostatnią nadzieją byli uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej, których ogromna energia i zaangażowanie przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

fot. Kamila Szuba

Pierwszym zdaniem, jakie  postawiłyśmy przed uczestnikami naszych warsztatów było stworzenie sobie aktorskiego przydomka od swojej pasji lub pozytywnej cechy, którą posiadają. W ten sposób powstały pseudonimy sceniczne takie jak Panna Malowska czy Kawaler Komputerowski. Następnie należało wykazać się talentem aktorskim i zilustrować ruchem swój przydomek.

fot. Kamila Szuba

Gdy wszyscy dokonali już prezentacji i wysłuchali krótkiej opowieści Joli o życiu aktora w XVIII wieku, czekało ich drugie wyzwanie, jakim było stworzenie aktorskiego CV, w formie pisemnej lub plastycznej, a następnie złożenie listu w kopertę, metodą stosowaną w  XVIII wieku. Zadanie to nie sprawiło uczestnikom najmniejszej trudności.

fot. Kamila Szuba
fot. Kamila Szuba

Na koniec zajęć zebrałyśmy wszystkie listy i obiecałyśmy, że zostaną przekazane Panu Staroście, a może nawet zaprezentowane Jego Wysokości Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.  Wracałyśmy do Warszawy pełne jak najlepszych wrażeń i spokojne o przyszłość Królewskiego Teatru.

fot. Kamila Szuba

    Ponowne spotkanie z naszymi młodymi przyjaciółmi miałyśmy piątego grudnia.  Przywiozłyśmy odpowiedź Zarządcy Teatru, w której wyraził on swój zachwyt nad talentami uczniów z Ciechanowa oraz udzielił dokładniejszych wskazówek na temat planowanego przedstawienia. Miał to być teatr lalkowy. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem przyjęli ta informację i przystąpili do tworzenia kukiełek, z którymi wystąpili na scenie Teatru Królewskiego. Ich lalki były niezwykle dopracowane, bardzo efektowne i wykonane z ogromną starannością. Nie mogłyśmy się doczekać, aby zobaczyć je na scenie teatru w Starej Oranżerii.

fot. Kamila Szuba

tekst: Maria Buszmicz

zajęcia porwadziły: Jolanta Drozd, Maria Buszmicz

Projekt "Muzeum spotyka…" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy: Fundacja SYNAPSIS, Mazowieckie Samorządowe Centrum Szkolenia Nauczycieli.