Narodziny Kolekcji - Nieśmiertelność Króla. Warsztaty dla licealistów

Właśnie otworzyliśmy tegoroczny cykl warsztatów "Narodziny kolekcji - nieśmiertelność króla". Wczoraj w Pałacu na Wyspie odbyło się pierwsze spotkanie pt. "Od kunstkamery do muzeum publicznego". W tym roku uczestnikami warsztatów są uczniowie z warszawskiego liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Sam cykl poświęcony jest królewskim kolekcjom sztuki Stanisława Augusta, który zbierał nie tylko obrazy, lecz również rzeźby i grafikę.

Na pierwszym spotkaniu przyjrzeliśmy się narodzinom każdej z królewskich kolekcji. Jak wynika z korespondencji Stanisława Augusta z malarzem Marcello Bacciarellim, król budował je z myślą o utworzeniu na terenie Łazienek pierwszego muzeum publicznego w kraju. Kolekcja malarstwa miała być eksponowana nie tylko w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, ale też w jednym z przyległych doń pawilonów. Kolekcja rzeźby mieści się w Starej Oranżerii, a zbiór rycin w Białym Domku.

Podczas warsztatów mieliśmy również okazję przedyskutować nie tylko kolekcjonerskie praktyki króla, ale też funkcję muzeum. Doszliśmy do wniosku, że spełnia ono rolę nie tylko "świątyni sztuki", lecz również instytucji organicznie związanej z historią i przyszłością miasta, w jakim się znajduje, kulturą narodu, ruchem turystycznym i społeczeństwem. Muzeum jako agora to również ważna rola, dzięki której aktywnie uczestniczy ono w życiu obywateli. 

Foto.  Paweł Czarnecki