Klasa rysunkowa

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy tegoroczny cykl warsztatów edukacyjnych pod nazwą „Klasa rysunkowa”. Podczas dwunastu miesięcy zrealizowaliśmy wiele prac rysunkowych. Zajęcia odbywały się w królewskiej galerii rzeźby w Starej Oranżerii, gdzie są eksponowane dzieła z kolekcji Stanisława Augusta.

fot. P. Czarnecki
fot. P. Czarnecki

W 2015 roku w Starej Oranżerii, po trzech latach prac konserwatorskich, zrekonstruowano królewskie projekty galerii rzeźby oraz iluzjonistycznych malowideł autorstwa Jana Christiana Kamsetzera. Realizacja założeń pracującego na stanisławowskim dworze drezdeńskiego artysty został przerwana w 1795 roku. Dziś z kolei wnętrze obiektu wygląd tak, jak zakładał to król i Kamsetzer.

fot. P. Czarnecki
fot. P. Czarnecki

W ten sposób Stara Oranżeria z królewską kolekcją rzeźb jest idealną przestrzenią do zajęć z rysunku. Zyskała ona funkcję, jaką król pierwotnie jej przypisywał, gdyż Stanisławowi Augustowi chodziło o utworzenie Akademii Sztuk Pięknych z programem nauczania opierającym się przede wszystkim na zdobywaniu umiejętności wykonywania rysunku poprzez kopiowanie odlewów gipsowych. Naszymi modelami były nie tylko marmurowe rzeźby, ale i gipsowe odlewy dzieł świata starożytnego: Grupa Laokoona, Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Mattei, Hermes Ludovisi i wiele innych.

fot. P. Czarnecki

Naszym przewodnikiem po świecie warsztatu rysownika był dr Arkadiusz Karapuda – prodziekan Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaczęliśmy od realizacji małoformatowych prac – szybkich rysunków poszczególnych rzeźb. Następnie analizując budowę konkretnych dzieł powstały wielkoformatowe prace - studia całych postaci, ich fragmentu, wyodrębnionych z kontekstu wnętrza, z uwzględnieniem kontekstu wnętrza, następnie z fragmentami przestrzeni zewnętrznej oraz otaczającej Starej Oranżerii natury.

fot. P. Czarnecki
fot. P. Czarnecki

Powstawaniu każdej z prac towarzyszyło niebywałe zaangażowanie uczestników. Wszyscy są bardzo zadowoleni ze swych rysunków. Niektóre z nich będą dokańczane na pierwszych zajęciach w przyszłym roku, aby całość zrealizowanych dzieł można było wyeksponować na wystawie uczestników „Klasy rysunkowej” w lutym 2017 roku.

fot. P. Czarnecki


Tekst: dr Marek Maksymczak