O malowaniu według instrukcji

W kolekcji obrazów Stanisław Augusta możemy odnaleźć pejzaże namalowane przez wiedieńskiego artystę Josepha Roosa. Dzięki zachowanej korespondencji wiemy, że wygląd tych obrazów nie zależał tylko od decyzji artysty. Malarz wysyłał do króla listy, w których konsultował z nim swoje malarskie decyzje, np. w jednym z listów prosi o akceptację skali przedstawionych zwierząt.

Joseph Roos; Krajobraz górski z wodospadem z prawej strony i pasterzami pędzącymi krowy i owce
Joseph Roos, Krajobraz górski z kaskadą i odpoczywającymi pasterzami

Jak myślicie, co będzie łatwiejsze: namalowanie obrazu, gdy sami podejmujemy decyzje dotyczące tego, jak będzie on wyglądał, czy stworzenie dzieła na z góry narzucony temat?

Postanowiliśmy przeprowadzać mały eksperyment. Poprosiliśmy panią Anetę o namalowanie obrazu na podstawie opisu. Opis dotyczył malarskiej dekoracji autorstwa Jan Ścisło, znajdującej się w Białym Domu. Zapraszamy do oglądania filmu, w którym można zobaczyć proces powstawania pracy.

Zanim zobaczycie film, sami możecie przyłączyć się do zabawy i namalować dzieło, które zostało opisane poniżej:

Naścienne malowidło przedstawia drzewo, na którym przysiadły różne, kolorowe ptaki. Trzy większe spacerują koło pnia, cztery mniejsze siedzą na gałęziach. Kompozycja utrzymana jest w ciepłych, jasnych barwach. Tło dla przedstawienia stanowi biała boazeria. Odcinające się wyraźnie od neutralnego podłoża sylwetki ptaków i konary zostały oddane z dużą precyzją i dbałością o detale. Podstawę dla drzewa stanowi fragment pokrytego drobnymi roślinami poszycia, przypominający miniaturową wysepkę. Od dołu wystają z niego niewielkie korzenie, co sprawia wrażenie, jakby wysepka wyrwała się przed chwilą z ziemi i lewitowała w przestrzeni. Ze środka wysepki wyrasta pień, od którego odchodzą cztery konary, dwa po lewej i dwa po prawej stronie. Na gałązkach rosną kępy drobnych, delikatnych liści. Główny konar urywa się nagle, jakby czubek drzewa został oderwany przez wiatr. Po prawej widnieje pieniek innego, ściętego drzewa. Obok pieńka przysiadł spory ubarwiony na pomarańczowo ptak o niebieskich skrzydłach. Ma charakterystyczny czubek na głowie i długi ogon. Pod rosnącym na środku drzewem przechadza się duży szarozielony ptak o długiej, smukłej szyi i wąskim szpiczastym dziobie. Stojący po lewej stronie, jego mniejszy niebieskoskrzydły towarzysz odwrócił głowę i bacznie nasłuchuje. Nad nim, na gałęzi można dostrzec ptaka o żółtym brzuchu, który wyśpiewuje trele. Powyżej przycupnął mały żółty ptaszek, przypominający kanarka. Na najwyższej gałęzi, po prawej, uwił gniazdo gołąb. A na niższym konarze rudawy ptak unosi smukłe skrzydła i szykuje się do lotu. Cała scena jest utrzymana w lekkiej, radosnej atmosferze.

Opis dekoracji malarskiej wykonanej przez Jana Ścisło, znajdującej się nad łóżkiem w Pokoju Sypialnym w Białym Domu w Łazienkach Królewskich.

Zachęcamy do zobacznia oryginalnego dzieła. Wystarczy podczas jednego ze spacerów w Łazienkach wstąpić do Białego Domu.

 

Anna Zajda, Dział Edukacji Muzelanej

Aneta Klejnowska- Karpińska, malarka i graficzka