Piosenki do obrazów. III edycja

Kwietniowy koncert "Piosenki do obrazów", realizowany w ramach projektu "Bliżej sztuk", finansowanego z programu "Kultura bez barier" ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, cieszył się dużym zainteresowaniem.

Stajnie Kubickiego zapełniły się po brzegi gośćmi zaciekawionymi nową formułą dostępnych koncertów w Łazienkach Królewskich.

Wykonawcy Teresa Kowalik-wokal, Michał Szeligowski - perkusja, Jan Koźliński - bas, Maciej Kuczko – gitara, zaprezentowali znane i nowe piosenki do tekstów Lidii Iwanowskiej - Szymańskiej napisanych do siedmiu obrazów z kolekcji króla Stanisława Augusta.

Przybyli poznali "Burzę na morzu" ("Kochankowie nad brzegiem morza"), "Starą kobietę z doniczką z kwiatem", "Portret młodzieńca", "Pożar wiatraka", "Portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej", "Zabawę w karczmie" i "Port".

Artyści bisowali, goście długo jeszcze po koncercie rozmawiali, wymieniali się wrażeniami i komentarzami.

Było to wyjątkowe wydarzenie ze względu na obecność na koncercie tłumaczek PJM Magdy Schromovej i Joanny Ciesielskiej i ich artystyczne tłumaczenie piosenek na polski język migowy.

Tłumaczenie na język migowy to nie tylko przekład treści, ale także emocji, rytmów, i obrazów! Tłumaczki podają, że tłumaczenie konsultowały ze znakomitym Głuchym poetą Adamem Stojanowem.

Dla gości z dysfunkcją wzroku wspólnie  z nauczycielami oraz uczniami z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach przygotowaliśmy tyflografiki obrazów, które stały się inspiracją do napisania tekstów wykonywanych na koncercie piosenek. 

Na pytania obecnych, czy jest szansa na powtórkę czy drugi koncert w podobnej formule, odpowiadamy - dołożymy starań, aby było to możliwe!

A zatem, być może, do zobaczenia/usłyszenia/poznania wkrótce!

Komentarzem i uwagami w zakresie aranżacji miejsca, organizacji wydarzenia i dostosowania do potrzeb osób Głuchych podzielił się z nami Tomek Grabowski - grafik, artysta multimedialny, twórca projektu „Portrety Głuchych/Deaf Portraits”

Pierwsza edycja projektu "Piosenki do obrazów" miała premierę w grudniu 2020 r. Powstały wówczas kompozycje do takich dzieł, jak: "Praczka", "Staruszka i chłopiec ze świecą", "Dama w tureckim stroju z wachlarzem" oraz "Portret Stanisława Augusta z klepsydrą". Były to piosenki dla rodzin z dziećmi, a wykonali je Teresa Kowalik i Maciej Kuczko.

Druga edycja obejmowała koncert w ramach festiwalu "Strefa Ciszy" oraz nagrania z animacjami graficznymi Pawła Czarneckiego czterech piosenek do obrazów.