"Poczuj kształty". Warsztaty ceramiczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat z niepełnosprawnością wzroku

W ramach projektu "Bliżej sztuk", realizowanego w programie "Kultura bez barier" ze środków PFRON, zaprosiliśmy dzieci i dorosłych na spotkanie z ceramiczką Moniką Skorupską, która wprowadziła nas w świat faktur i kształtów.

Naszymi pierwszymi gośćmi byli uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. W trakcie rozmowy okazało się, że dzieci uwielbiają pracę z gliną i chętnie tworzą nowe projekty. Wydawało nam się, że nie jesteśmy w stanie zaskoczyć ich czymś nowym, a jednak…

Podczas warsztatów mieliśmy możliwość sprawdzić, jak tworzy się z materiałów o różnym stopniu uziemienia i plastyczności, oraz sprawdzić, który z nich najłatwiej poddaje się naszemu dotykowi, a z którym trzeba popracował nieco dłużej, by osiągnąć zamierzony efekt.

Szybko okazało się, z którą gliną pracuje się najlepiej, a wtedy twórcza zabawa rozpoczęła się na dobre. Ugniataliśmy, wałkowaliśmy, rolowaliśmy, a to wszystko pod czujnym okiem towarzyszących dzieciom opiekunów.

Rodzinne warsztaty ceramiczne również cieszyły się zainteresowaniem. Rozpoczęliśmy od poznania różnych rodzajów gliny i sprawdzenia, jakie daje to możliwości. A potem puściliśmy wodzę fantazji i tworzyliśmy to, co wpadło nam do głowy. 

Świat kształtów i faktur występujących dookoła nas jest fascynujący, a odkrywanie go może stać się rozwijającą zabawą. Nasi goście z pewnością jeszcze nie raz sięgną po glinę, by stworzyć coś, co będzie im przypominało o ważnych wydarzeniach, stanie się prezentem lub zwyczajnie będzie cieszyć tworzących je małych i dużych artystów.

Mamy nadzieję, że tak twórczych gości będziemy gościć na warsztatach jak najczęściej.