Poszukiwacze tysiąca wysp. Wyprawa na śnieżną wyspę Hokkaido

Naszą podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni rozpoczęliśmy od śnieżnej wyspy Hokkaido. Uczestnicy warsztatów „Poszukiwacze tysiąca wysp” zainspirowani opowieścią o tradycjach i zwyczajach japońskich wykonali własne rysunki wyobrażające Japonię.

Dzieci poznały również zwyczaje Ajnów, rdzennych mieszkańców wyspy Hokkaido. Wykorzystując zdobyte wiadomości najmłodsi samodzielnie przygotowali tradycyjną ceremonię powitania łososi. Dla uczestników wyzwaniem okazała się gra zręcznościowa w poławianie ryb. Złowione łososie dzieci chętnie odbijały na kartkach za pomocą tuszu tworząc czarno-białe gyotaku.

Kolejnym zadaniem czekającym na młodych podróżników było zaprojektowanie parku rzeźb z lodu. Wymagało ono nie tylko pomysłowości, ale również zręczności, gdyż efemeryczne, barwne konstrukcje złożone z kostek lodu nieodwracalnie znikały w promieniach słońca.

W drugiej części zajęć wykonane podczas warsztatów prace plastyczne trafiły do dziecięcych dzienników podróży. Karty dziennika zapełniły kolejno rysunki japońskiego krajobrazu, widoki góry Fudżi, postacie Ajnów, odbitki z podobiznami łososi i pieczęcie. Podobnie jak japońskie dzieci uczestnicy udekorowali strony wzorzystymi taśmami washi.

fot. Paweł Czarnecki

Warsztaty odbywają się w rodzinnej strefie edukacji „O-powiadaj! Japonia w pięciu opowieściach” oraz ogrodach łazienkowskich. W zajęciach biorą udział dzieci w wieku 7-11 lat,  w tym dzieci o indywidualnych potrzebach edukacyjnych. Projekt jest finansowany z programu Kultura Dostępna ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.