"Walizki z książkami". Piknik rodzinny w ramach "Czytelni plenerowej"

W sierpniu i we wrześniu w podcieniach Starej Kordegardy na dzieci i młodzież czekały walizki z książkami.

W walizkach znalazły się  jedne z najbardziej cenionych na świecie i w Polsce książek po polsku i po angielsku, a wśród nich "Lato" Tove Janson, "Gdzie mieszkają dzikie stwory" Maurice’a Sendaka, "Od stóp do głów" Erica Carle’a, "Dziwaki" Marii Szajer i Kacpra Dudka, "Cśśś mamy plan" Chrisa Haughtona, "O! Kapelusz" Jona Klassena, "Na wysokiej górze" Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej, "The very hungry Caterpillar" Erica Carle ‘a, "The Gruffalo" Julii Donaldson i Alexa Schefflera czy "Wild" Emily Hughes.

Z każdej z walizek można było także wybrać "Muzeum Zachwytów. Malarski Przewodnik po Łazienkach Królewskich" Anny Zajdy, Zofii Zaccarii i Agnieszki Palińskiej, w wersji polskiej lub angielskiej.

Do wspólnego rodzinnego czytania zachęcały  dołączone do książek aktywności, takie jak: zadania plastyczne np. namaluj kwiatami słońce, ruchowe np. wespnij się na rodzica jak na drzewo, ogrodnicze np. posadź fasolkę, naukowe np. zrób eksperyment z wędrującym pieprzem, czy literackie np. ułóż własną rymowankę i naucz się jej.

Rodziny wybierały książki i zadania, a potem przysiadały na kilka chwil, albo na długie godziny wspólnie bawiąc się w towarzystwie wybranej przez siebie literatury. Wychodziły z własnymi dziełami i refleksjami na temat przeczytanych lektur.

O pełnej godzinie uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w czytaniu wrażeniowym, prowadzonym przez Lidię Iwanowską -Szymańską i Zofię Zaccarię. Jak się okazało gotowanie "Najlepszej zupy na świecie" Mar Ferrero i Isern Susanny to nie tylko historia zawarta w książce, to także świat, w którym każdy może dodać do zupy własne ingrediencje.

Dziękujemy, że czytaliście z nami!

Tekst: Lidia Iwanowska-Szymańska, Dział Edukacji Muzealnej , Muzeum Łazienki Królewskie