Grzybobranie nie zawsze bezpieczene

Początek jesieni zawsze kojarzy się z grzybobraniem. W mediach społecznościowych użytkownicy prześcigają się, kto wstawi zdjęcie pełniejszych wiader czy koszyków, kto znajdzie ciekawsze czy smaczniejsze gatunki grzybów. Jesień dzięki temu jest czasem, w którym więcej ludzi obcuje z przyrodą podczas leśnych spacerów. Jest to niezwykle pozytywny aspekt czasu grzybobrania, jednak zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Na 76 hektarach Łazienek Królewskich możemy spotkać wiele gatunków grzybów. Dla niektórych może to być zachęcające, w końcu nie trzeba by udawać się na zbiory gdzieś dalej, poza Warszawę. Przypominamy jednak, że w naszych zabytkowych ogrodach zgodnie z regulaminem ogrodów obowiązuje zakaz zbierania owoców i grzybów.


Pomijając kwestie regulowane zakazami i ograniczeniami przebywania na terenie zabytkowych ogrodów łazienkowskich, niezwykle istotne są kwestie bezpieczeństwa. Również na terenie Łazienek Królewskich występują zarówno grzyby jadalne jak i te trujące. O ile zjedzenie niektórych gatunków może skończyć się jedynie niestrawnością, o tyle trzeba zdawać sobie sprawę, że są również grzyby śmiertelnie niebezpieczne.

Należy do nich przede wszystkim muchomor zielonawy, znany jako muchomor sromotnikowy. Jest to jeden z najbardziej trujących gatunków w Polsce, śmiertelnie niebezpieczny. Zjedzenie już niewielkiej ilości powoduje nieodwracalne uszkodzenia wątroby i innych narządów. Toksyn zawartych w muchomorze zielonawym nie dezaktywuje żadna obróbka termiczna, a nawet po przetworzeniu ma on łagodny smak, więc nie alarmuje nas, że nie nadaje się do spożycia. Muchomor sromotnikowy występuje licznie na naszych trawnikach, niektórzy mylą go z popularnymi, jadalnymi gatunkami (gąski, czy gołąbki, a także mniej trujące muchomory), co powoduje, że jest on jednym z najczęstszych winowajców grzybowych zatruć w naszym kraju.

Nie należy sugerować się tym, że dany grzyb jest zjadany przez ślimaki, czy inne organizmy, ponieważ ludzki organizm znacznie różni się od organizmów bezkręgowców i to, co dla nas jest śmiertelnie trujące, dla nich może być bogatą, wartościową bazą pokarmową.

Na zdjęciach przedstawiony jest muchomor zielonawy, sromotnikowy Amanita phalloides.