Narzędzia do pielęgnacji ogrodów - przeszłość i przyszłość

Od najdawniejszych czasów człowiek uprawiał ziemię i czynił ją sobie poddaną. Czerpał z niej pożytek i radość, widząc, jakie efekty przynosi praca. Ziemia daje człowiekowi pokarm potrzebny do życia, powstają na niej również ogrody stworzone według planu człowieka.

Złożone z elementów natury - kamień, woda, drewno, rośliny - i odpowiednio skomponowane realizują ideę piękna. Ogród to coś, co stale się zmienia. Rośliny wzrastają, kwitną, owocują, zmieniają kolor, woda płynie i żłobi kamień, drewno próchnieje, widać przemijający czas i tylko ręce człowieka mogą ujarzmić i zatrzymać choć na chwilę ten proces, aby móc podziwiać ogród w niezmienionej formie, zamierzonej przez artystę, projektanta, który go stworzył.

Do pielęgnacji ogrodów człowiek od wieków używał wytworzonych przez siebie narzędzi.

Sierp do ścinania zbóż i trawy znany był już w starożytności.

To z sierpa w kolejnych wiekach powstała kosa. Narzędzie większe, ale o wiele wydajniejsze.

Składała się z zamocowanego na drzewcu wygiętego ostrza, które w przerwach prac trzeba było ostrzyć.

Co roku Łazienki Królewskie organizują warsztaty koszenia kosą, by przybliżyć chętnym, jak niegdyś ogrodnicy wykonywali tę pracę w ogrodach.

Warsztaty koszenia kosą w łazienkowskich ogrodach

Wraz z rozwojem przemysłu, wynalezione zostały nowe materiały, powstały nowe technologie. Obecnie wiele prac ogrodniczych wykonujemy za pomocą maszyn. Trawników nie kosimy już sierpem czy kosą, ale nowoczesnymi kosiarkami obsługiwanymi przez operatora-ogrodnika.

Na terenie zabytkowego ogrodu wspieramy pracę ogrodników stosując automatyczne nawadnianie oraz sprzęty zmechanizowane.

Kosiarka automatyczna Bosch Indego M+700 przed budynkiem Oberży

Przyszłość pielęgnacji ogrodów i trawników to niewątpliwie pielęgnacja zautomatyzowana. Pozwala ona na utrzymanie trawnika w dobrej formie przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu i sił człowieka.

Jedną z nowości w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie są kosiarki automatyczne.

Inteligentna kosiarka automatyczna Bosch Indego M+700 utrzymuje trawnik w doskonałym stanie. Gdy zamontujemy stację dokującą, rozłożymy przewód ograniczający oraz "zmapujemy teren", Indego codziennie kosi trawnik w pełni samodzielnie, dzięki czemu oszczędzamy cenny czas. W ofercie Bosch są również modele: Indego S500, Indego M700 oraz Indego S+ 500.

System LogiCut pozwala kosiarce kosić trawnik równoległymi pasami, dzięki czemu praca jest szybsza, a trawnik zachowuje piękny i zdrowy wygląd. Zmieniając kierunek koszenia podczas każdego cyklu pracy, kosiarka nie pozostawia po sobie śladów, dbając o zdrowy i bujny wygląd trawy. Co więcej, jeśli chcemy skosić na swoim terenie kilka trawników - nie musimy kupować kilku kosiarek. Funkcja MultiArea umożliwia kosiarce Indego automatyczne koszenie z wykorzystaniem funkcji LogiCut maksymalnie trzech ogrodów o łącznej powierzchni do 700 m2 (w zależności od modelu).

Firma Bosch jest Partnerem Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w 2021 roku.