Cykl warsztatów twórczych dla społeczności ukraińskiej w Warszawie

Czy zdarza wam się szukać natchnienia w kolekcji Stanisława Augusta oraz zabytkowych przestrzeniach Łazienek Królewskich?

We współpracy z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowaliśmy cykl warsztatów twórczych dla społeczności ukraińskiej w Warszawie. W trzy listopadowo-grudniowe soboty odwiedziliśmy wnętrza Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Pałacu Myślewickiego. Przyglądaliśmy się kolekcji malarstwa, rzeźby i zabytkowemu wyposażeniu wnętrz. 

Podczas pierwszego spotkania poznaliśmy historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej i eksponowane w Galerii Obrazów oraz Gabinecie Portretowym płótna kolekcjonowane przez króla.

W Starej Kordegardzie wzorem nadwornych artystów króla odkrywaliśmy tajniki malarskiego warsztatu. Stworzyliśmy nasze historie do królewskich obrazów: martwe natury i fantastyczne pejzaże ukraińskich sadów. Popatrzcie jakie piękne!

Drugie spotkanie odbyło się w Starej Oranżerii. W Królewskiej Galerii Rzeźby rozmawialiśmy o tym, że wszystkie przedmioty dookoła nas są uformowane. Nieraz kształt nadaje im natura, czasem świadome działanie człowieka.

Następnie przeszliśmy do kanonów piękna i wzorów antycznych tworząc nasze komentarze do eksponowanych rzeźb. W formierni – centrum edukacyjnym poświęconym wykonywaniu odlewów gipsowych – szukaliśmy piękna wokół nas: w naturze, w bliskich nam osobach, współczesnych kanonach piękna...

Naszą inspiracją była też figura Dyskobola, czyli młodego, pięknego atlety rzucającego dyskiem. Ta wykonana
w V w. p.n.e. postać greckiego rzeźbiarza Myrona stała się pretekstem do rozmowy o pięknie ciała i pięknie
w formie.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów zabrali swoje kolaże i odlewy gipsowe do domu.

Trzecia sobota to wizyta do Pałacu Myślewickiego i Centrum Edukacji Ekologicznej.

Szum źródełka, a może wielka fala, morskie potwory lub szepcząca muszla? Przyjrzeliśmy się wodnym akcentom łazienkowskich ogrodów, malowideł i rzeźb oraz szukaliśmy wodnych odniesień w znanych na świecie dziełach sztuki.

Za inspiracje posłużyły nam stiukowe płaskie muszle – atrybut Afrodyty, bogini piękna i miłości – wypełniające naroża owalnego plafonu w Pałacu Myślewickim oraz owalne stiukowe medaliony „Nimfy w kąpieli”, które obejrzeliśmy w pierwszej części warsztatu. Te wodne akcenty grot, fontann i muszel nawiązują do pierwotnej funkcji rezydencji króla i pobudzają fantazję! Spójrzcie na wodne prace, które powstały w gościnnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. Warsztaty tłumaczył nasz wspaniały wolontariusz Volodymyr Sukhoruchko, a relację z warsztatów na grupie fb Małe Łazienki Królewskie przetłumaczyła Alina Kanarchenko. Dziękujemy Wam za współpracę!

Zofia Zaccaria, Dział Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie