Jak Łazienki Królewskie dbają o zachowanie bioróżnorodności w ogrodach historycznych?

Piątego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który jest najważniejszym z ekologicznych świąt. Jego historia sięga najdalej, jeśli chodzi o tego typu wydarzenia. W tym niezwykle istotnym dniu chcemy przedstawić Wam, co robimy w Łazienkach Królewskich, by chronić środowisko i bioróżnorodność.

Nasze ogrody słyną z niezwykle pięknych, ukwieconych rabat. Oprócz funkcji reprezentacyjnej pełnią one ważne zadanie jakim jest rozwijanie bioróżnorodności. Zwłaszcza Ogród Oranżeryjny oraz rabata przed Centrum Edukacji Ekologicznej są bogate w rośliny nektarodajne, sprzyjające zapylaczom.

Rabata z tulipanem Stanisław August

Oprócz celowych nasadzeń bardzo istotną rolę pełnią bardziej "dzikie" zakątki ogrodu łazienkowskiego. W Ogrodzie Romantycznym możemy natknąć się na niekoszone fragmenty trawników, na których rośnie całe mnóstwo kwitnących roślin. Stanowią one nie tylko bardzo bogatą bazę pokarmową dla owadów zapylających takich jak pszczoły, trzmiele czy motyle, ale są również idealną kryjówką dla podlotów, czyli młodych ptaków, które dopiero opuściły gniazda i uczą się latać.

Niekoszona łąka w Ogrodzie Romantycznym

Choć w naszych ogrodach zapylacze mają dużo naturalnych kryjówek, dodatkowo pomagamy im, stawiając hotele dla owadów. Kilka z nich można spotkać na ścieżce bioróżnorodności w pobliżu Ermitażu, a największy znajduje się na nektarodajnej rabacie przed Centrum Edukacji Ekologicznej. Na zdjęciu widać, że prawie wszystkie miejsca w naszym hotelu są zajęte! Pozostaje tylko czekać na nowe pokolenie zapylaczy. Oprócz nich z hoteli chętnie korzystają też inne bezkręgowce, więc tego typu budowle są prawdziwymi ostojami bioróżnorodności.

Hotel dla owadów

W zabytkowych ogrodach musimy umiejętnie łączyć chęć zachowania martwych fragmentów drzew zwiększających bioróżnorodność z bezpieczeństwem zwiedzających. Tam, gdzie możemy nie usuwamy martwych dziuplastych drzewa i zostawiamy ścięte drzewa, aby współtworzyły ekosystem ogrodu łazienkowskiego. Są to miejsca, w których żyje wiele organizmów: od porostów, mszaków i grzybów, przez mięczaki, pajęczaki i owady, aż do kręgowców takich jak gryzonie czy ptaki.

Pozostawiony martwy dziuplasty konar
Ścięty pień martwego drzewa pozostawiony w ogrodzie

Na całym świecie największą bioróżnorodność organizmów stwierdza się na obszarach oddzielonych od innych, czyli np. na wyspach. W Łazienkach Królewskich też mamy taką wyspę. Jest ona elementem założenia widokowego. Oczywiście nie występują na niej gatunki inne niż w pozostałych częściach ogrodu. Nie ma tam gatunków endemicznych, jak to zwykle bywa na wyspach oddalonych od lądu, jednak przyrodniczo stanowi enklawę dla wielu gatunków ptaków. Chętnie się tam gnieżdżą, bo na wyspie nie ma ludzi, co zapewnia spokój i bezpieczeństwo.

Wyspa na Stawie Południowym