Mała kuchnia artystyczna, czyli domowa strefa malucha

Dziś w ramach domowej strefy malucha zachęcamy Was do samodzielnego tworzenia i dekorowania rzeźb. Poznajcie prosty przepis i stwórzcie niezwykłe dzieła.

Przygotujcie: 

  • 3 szklanki soli kuchennej,

  • 3 łyżki wody,

  • farby wodne,

  • pojemniki do tworzenia rzeźb,

  • strzykawki lub pipety.

Wsypcie sól do miski i dodajcie wodę. Wymieszajcie bardzo dokładnie tak, żeby sól wyglądała ma mokrą i kruchą. Jeżeli sól nadal będzie wyglądała na suchą, pomieszajcie jeszcze trochę. Gdyby, mimo wszystko, masa była sucha, możecie dodać jeszcze ¼ łyżeczki wody.

Gdy sól będzie równomiernie krucha i wilgotna, umieśćcie ją w wybranych przez siebie formach i mocno dociśnijcie. Pozostawcie ją na co najmniej 12 godzin (najlepiej 24 godziny lub więcej). Następnie odwróćcie formę. Rzeźba sama powinna się z niej wysunąć. Ponownie pozostawcie do wyschnięcia na dodatkowe minimum 12 godzin.

Wysychanie zajmuje sporo czasu. Jeden z etapów możecie wykonać wieczorem  - jak dzieci pójdą spać - i pokazać im gotową rzeźbę.

Teraz czas na najlepsze! Wasze małe rzeźby nabiorą tęczowych i żywych kolorów.

Sprawdźcie, czy figury są suche i nie rozpadają się za bardzo pod wpływem dotyku. Przygotujcie rozcieńczone wodą farby lub barwniki (możecie też użyć akwareli w płynie), pipety, strzykawki i inne aplikatory.

Teraz delikatnie wypuście kolory na białe bryły i obserwujcie, jak zaczynają ożywać. Uważajcie, żeby ich nie rozpuścić. Gdy już uznacie, że są wystarczająco kolorowe, zostawcie je do ponownego wyschnięcia.

Uważajcie! Mimo że wyglądają na solidne, są delikatne, więc obchodź się z nimi ostrożnie. Gdyby jednak Wam się rozsypały, to nic straconego, możecie z ich pomocą stworzyć tęczowe słoiki.

Więcej pomysłów na masy plastyczne, z których zrobicie domowe rzeźby, znajdziecie tutaj: https://blog.lazienki-krolewskie.pl/pl/post/domowa-galeria-rzezby

Udanej zabawy!

Monika Kawecka, Dział Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie