Lekcja muzealna zamiast godziny wychowawczej

Od kwietnia realizujemy w Łazienkach Królewskich lekcje muzealne online. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia są wsparciem dla uczniów i nauczycieli. Zależy nam, by nie tylko stanowiły pomoc w realizacji podstawy programowej, ale były także pretekstem do wartościowego spotkania i rozmowy o otaczającej rzeczywistości. Dlatego wprowadziliśmy nowy rodzaj lekcji pt. "Muzealne rozmowy…"

Prowadzone w Łazienkach zajęcia zawsze miały charakter warsztatowy. Opowiadając o klasycyzmie, Królewskiej Kolekcji Obrazów z Pałacu na Wyspie, Konstytucji 3 maja, łazienkowskich teatrach, nadwornych artystach, czy też o bogactwie przyrodniczym zabytkowych ogrodów, zachęcamy uczestników do działań twórczych i wyrażania własnych opinii. Staramy się tak konstruować lekcje, aby przekazywane treści odnosiły się do aktualnych doświadczeń uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki temu każda lekcja staje się dla uczniów ciekawym i poruszającym doświadczeniem.

Napis "Entuzjazm" wyświetlony na suficie Sali Salomona

Lekcje online po raz kolejny uświadomiły nam jak ważnym elementem edukacji jest rozmowa i międzyludzkie spotkanie. W obecnej, trudnej dla nas wszystkich sytuacji, kontakt z kulturą i sztuką oraz wrażliwość na drugiego człowieka wydaje się mieć kluczowe znaczenie w procesie edukacyjnym. Potwierdza to jeden z ostatnich raportów Centrum Cyfrowego, podsumowujący badanie zrealizowane wśród nauczycieli, z którego wynika, że w edukacji zdalnej, równie ważna co podstawa programowa, jest empatia i dbanie o samopoczucie uczniów i nauczycieli.

Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić zajęcia, które zachęcają uczniów do rozmowy o aktualnej sytuacji, dzielenia się refleksjami, nazywania emocji i są znakomitą okazją do podtrzymywania relacji w grupie. Jak to robimy? Używamy naszej kolekcji sztuki: obrazów, rzeźb i grafik.Oto jedno z przykładowych ćwiczeń. W Sali Salomona w Pałacu na Wyspie znajdziecie namalowane przez Marcella Bacciarellego przedstawienia czterech cnót: Męstwa (zwanego też Odwagą), Mądrości (czy też Roztropności), Sprawiedliwości i Łaskawości. Cnoty patronowały władcom, których rzeźby znajdziemy w Rotundzie Pałacu na Wyspie. Były też z pewnością ważne dla samego Stanisława Augusta. A co znaczą dla nas? Podczas zajęć nie tylko dekodujemy poszczególne przedstawienia, lecz także staramy się zdefiniować owe wartości z dzisiejszego punktu widzenia. Korzystając z dobrodziejstw narzędzi internetowych, urządzamy też dyskusję o tym, która z tych cnót jest obecnie (w tej kryzysowej sytuacji) najbardziej potrzebna nam - członkom społeczeństwa.

Cnoty z Sali Salomona Pałacu na Wyspie. Kolejno Mądrość, Łaskawość, Sprawiedliwość i Męstwo

Z tego i wielu podobnych, ciekawych ćwiczeń, skorzystać można właśnie w ramach lekcji muzealnej. Zależałoby nam, aby poprzez organizowanie tego typu zajęć, otwierać nowe obszary współpracy między szkołami i Muzeum. Mamy nadzieję, że wszystkie dobre praktyki, które teraz wypracujemy, zostaną z nami na dłużej.

Szczegóły dotyczące zajęć i sposobu rezerwacji znajdują się na naszej stronie internetowej, w zakładce lekcje muzealne. Lekcja pt. "Muzealne rozmowy…" przeznaczona jest dla klas VII-VIII oraz klas licealnych.

Agata Pietrzyk-Sławińska, Dział Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie