Domowa Galeria Rzeźby

Chcecie zająć czymś swoje ręce? Proponujemy coś, co przypadnie do gustu nie tylko małym, lecz także trochę starszym uczestnikom kultury. W sytuacji, gdy nie możemy wybrać się do muzeum czy galerii sztuki, z powodzeniem możemy stworzyć ich namiastkę w domowym zaciszu.

Zapytacie, jak to zrobić. Odpowiedź zawiera się w dwóch słowach: masa plastyczna. Jej stworzenie i tworzenie z niej, to proste i wciągające zajęcie.

Zastanówcie się czego, będziecie potrzebować do stworzenia dzieła. Zbierzcie to, co możecie odcisnąć w masie, aby powstał wzór. Przydadzą się patyczki, liście oraz inne rzeczy, które mają fakturę.

Przygotujcie wybraną przez siebie masę (możecie sprawdzić, jak ta sama rzeźba wygląda, gdy jest wykonana z różnych mas). Bawcie się i próbujcie różnych rozwiązań.

Pomysły na fantastyczne rzeźby możecie znaleźć np. na stronie Łazienek Królewskich w katalogu "Rzeźby".

To co? Zaczynamy!

Ugniatanie, zagniatanie, wygniatanie, odciskanie, rolowanie, wałkowanie, wycinanie i wykrawanie to nie tylko znakomity sposób na wspólną rodzinną zabawę czy fantastyczne narzędzie do rozwijania zdolności manualnych u dzieci, lecz także  doskonała metoda na odstresowanie dla dorosłych, co sprawdziliśmy na własnej skórze.

Zachęcamy do tworzenia minirzeźb, inspirowanych dziełami sztuki z królewskiej kolekcji.

Poniżej znajdziecie przepisy na poszczególne masy oraz rady, jak łącząc mąkę, wodę, sól itp., stworzyć niepowtarzalne dzieła do domowej kolekcji.

Co będzie nam potrzebne? W zasadzie nie tak wiele, jakby się mogło wydawać. Bazą zawsze jest mąka (pszenna lub ziemniaczana, można też spróbować z ryżową), którą łączymy z pozostałymi składnikami. A potem działają już tylko nasze zwinne rączki i  wyobraźnia.

Aksamitna masa sodowa  

Składniki :
1 szklanka sody oczyszczonej
½ szklanki mąki ziemniaczanej
¾  szklanki wody

Aksamitna masa sodowa

Przygotowanie:
Sodę i mąkę łączymy razem i wsypujemy do garnka. Dodajemy wodę i gotujemy na małym ogniu, ciągle mieszając. Po chwili, gdy masa zgęstnieje i zacznie odchodzić od krawędzi garnka, wyłączamy gaz, mieszamy ją dokładnie, aby pozbyć się grudek, a następnie odstawiamy do wystygnięcia. Gdyby masa kleiła się do rąk, dosypujemy jeszcze trochę mąki ziemniaczaną i zagniatamy. Teraz można przystąpić do zabawy.

Masa solna

Składniki:
2 miarki mąki pszennej
2 miarki soli
1 miarka wody

Masa solna

Przygotowanie:
Mąkę mieszamy z solą i stopniowo dodajemy wodę. Pilnujemy, żeby całość nie była za rzadka. Pamiętajmy o proporcjach składników względem siebie. Jeśli się okaże, że dodaliśmy za dużo wody, to ostrożnie dosypujemy więcej mąki.

Giętka ciastolina

Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
pół szklanki soli
1 szklanka ciepłej wody
1 łyżka oleju
1 łyżeczka kwasku cytrynowego

Giętka ciastolina

Przygotowanie:
Sypkie składniki wsypujemy do garnuszka. Łączymy je wszystkie w garnku i podgrzewamy, mieszając drewnianą łyżką do osiągnięcia dość gęstej masy. Następnie wyrabiamy, by nie kleiła się do rąk.

Pianolina lekka jak piórko

Składniki:
mąka ziemniaczana
pianka do golenia (lepsza jest damska, bo ładniej pachnie)
płyn do kąpieli

Pianolina lekka jak piórko

Przygotowanie:
Do dużej miski lub płaskiego pojemnika wsypujemy mąkę, następnie dodajemy trochę płynu do kąpieli i piankę do golenia. Wszystko razem mieszamy i zagniatamy, co już samo w sobie jest świetną zabawą. Na kilogram mąki wykorzystujemy mniej więcej jedno opakowanie pianki do golenia. Najlepiej jest tę masę robić stopniowo i wykonać jej tyle, ile w danym momencie potrzeba nam do zabawy.

Cztery masy plastyczne

Kiedy już zrobiliśmy naszą masę, czas przystąpić do zabawy.

Przydatni pomocnicy

Możemy z niej ulepić niemal wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Ja już mam kilka pomysłów, a Wy?

Domowe gałązki laurowe
Domowy lew kanapowy
Poranna Diana

Monika Kawecka, Dział Edukacji Muzealnej MŁK