Niebieska wyprawa

W elektronicznej wersji naszego przewodnika po Łazienkach Królewskich "Muzeum zachwytów" na każdej z rozkładówek znajdziecie niebieską kropkę. Po kliknięciu w nią pojawi się link prowadzący do ciekawych materiałów o Muzeum. Tym samym niebieska kropka wyznaczy szlak, którym możecie przejść przez Łazienki. Szlaków może być nieskończenie wiele, sami wyznaczycie je podczas lektury przewodnika. Podsuwamy Wam jeszcze jeden pomysł. Zainspirowani wspomnianym już kolorem niebieskim proponujemy niebieską ścieżkę zwiedzania.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Muzuem to wielki gabinet osobliwości, w którym każdy przedmiot lub dzieło sztuki chce być zauważone. Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Na czym się skoncentrować, gdzie dłużej się zatrzymać?

A gdyby tak podążyć ścieżką wybranego koloru, czyli dokładniej przyglądać się przedmiotom w ulubionym kolorze, a do tego stworzyć kolorystyczny zapis tej barwnej przygody? Przygotowaliśmy dla Was ścieżkę koloru niebieskiego, którą będzie można przejść, gdy Łazienki Królewskie zostaną znów otwarte, lub podążyć niebieskim szlakiem, zwiedzając muzeum wirtualnie.

Przygotowanie do wyprawy

Zanim zginiecie w muzealnych odmętach, dobrze jest choć częściowo przygotować się do tego, co zobaczymy na miejscu. Ponieważ naszym przewodnikiem po muzealnych zbiorach będzie kolor niebieski, spróbujemy dowiedzieć się więcej o tej barwie. 

Ile znacie nazw odcieni koloru niebieskiego? Czy potraficie odróżnić błękit paryski od pruskiego czy królewskiego? Czy znane są Wam kolory, takie jak kobalt, ultramaryna, chabrowy, granatowy, lazurowy, cyjan, modry, morski, turkusowy, siny? Czy wiecie jak uzyskać te barwy? 

Oto historia niektórych z nich:
Ultramaryna - kolor uzyskiwany dawniej z wydobywanego w Afganistanie niezwykle drogocennego kamienia o magicznej nazwie lapis lazuli. Barwy tej używał do malowania między innymi Johannes Vermeer, zobaczymy ją na takich jego obrazach: "Mleczarka", "Dziewczyna z perłą" czy "Alegoria malarstwa".

Błękit pruski - barwnik wynaleziony w XVIII wieku w berlińskim laboratorium podczas próby stworzenia czerwonego koloru. W czasie reakcji chemicznej powstał ciemny niebieski, który wkrótce częściowo zastąpił drogą ultramarynę. W swoich obrazach używał go m.in. Pablo Picasso, w którego twórczości wyróżniamy tzw. błękitny okres.

Indygo - ośrodkiem produkcji tego barwnika były Indie. Dawniej pozyskiwano go z tropikalnej rośliny indygowca barwierskiego. Jego użycie rozpowszechniło się w Europie po tym, jak portugalski żeglarz Vasco da Gama wyznaczył morską drogę do Indii. Co ciekawe właśnie tego barwnika użyto do zafarbowania pierwszych dżinsów. 

Niebieska wyprawa

Teraz, kiedy jesteśmy wyposażeni w mały bagaż wiedzy dotyczącej niebieskiej barwy, możemy wyruszyć na poszukiwanie tego koloru w Łazienkach Królewskich. Zachęcamy, żeby zabrać ze sobą szkicownik i niebieskie materiały rysownicze lub malarskie (np. małe akwarele), którymi będzie można zarejestrować przebieg swojej wycieczki, utrwalając niebieskie znaleziska na papierze.

Zobaczcie co nam udało się utrwalić podczas niebieskiej wyprawy:

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Płytki

Na zamówienie Herakliusza Lubomirskiego, pierwotnego właściciela Pałacu na Wyspie, ściany Pokoju Kąpielowego udekorowano i zabezpieczono przed wilgocią płytkami holenderskimi. Płytki te przedstawiają sielskie sceny z życia codziennego.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Niebieskie płytki zdobią również Pokój Bachusa, małe wnętrze w Pałacu na Wyspie, w którym odpoczywano po kąpieli.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Wazon ośmioboczny

Japoński wazon eksponowany w Pałacu Myślewickim z niebiesko-czerwoną dekoracją typu imari.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Wazon z pokrywką 

Fajansowy wazon z Delft eksponowany w Pałacu Myślewickim dekorowany podszkliwnie farbą kobaltową.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Znaki zodiaku

Element malarskiej dekoracji (groteski), przedstawiającej między innymi znaki zodiaku. Na ilustracji widzimy znaki Panny, Wodnika, Ryby i Raka, które wymalowano na ścianach Białego Domu.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Widok Kantonu 

Widok europejskich faktorii handlowych w Kantonie (chińskim mieście) dekoruje wnętrza pokoju bawialnego w Białym Domu.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Paw indyjski, zwany również pawiem niebieskim

U pawiego samca głowa i szyja oraz pierś i brzuch są błękitne (z metalicznym połyskiem). Kolor niebieski jest przykładem dymorfizmu płciowego u tego gatunku (różnice w budowie zewnętrznej i wewnętrznej samca i samicy jednego gatunku). Samice są szare i nie tak okazałe.

Na końcówce piór pawiego ogona znajdują się "pawie oka", na które składają się koncentryczne kręgi: czarny, płowy i właśnie niebieski.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Kaczki krzyżówki 

Samce kaczek krzyżówek są ubarwione bardzo kontrastowo, samice mają bardziej stonowane barwy. Jednak tzw. lusterko jest tym, co jest identyczne u obu płci tego gatunku. Pewna część piór ze skrzydła ma kolor niebieski. Jednak jest to barwa strukturalna, czyli tak naprawdę złudzenie optyczne, które powstaje w wyniku przekształcania promieni słonecznych przez strukturę pióra.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"

Niebo

Nieodłącznym elementem łazienkowskiego krajobrazu jest niebo. W trakcie bezchmurnego dnia widzimy głęboki błękit, ale już wieczorem niebo staje się czarne, choć nikt go nie pomalował. Kolor, który widzimy, zależy od interpretacji naszego mózgu i długości fali świetlnej, która dociera do naszego oka, odbijając się od danego przedmiotu. To, co widzimy jako niebieskie niebo, to światło odbijające się od cząsteczek tworzących atmosferę. 

PS

Jeśli spodobały Ci się zamieszczone tu ilustracje, zobacz książkę "Muzeum zachwytów", czyli  nasz malarski przewodnik po Łazienkach Królewskich, gdzie znajdziesz dużo więcej pięknych malunków, stworzonych przez Agnieszkę Palińską i Zofię Zaccarię.

il. z książki pt."Muzeum zachwytów"