Po co nam Matejko? Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Właśnie otworzyliśmy cykl warsztatów dyskusyjnych dla młodzieży i dorosłych. Spotkania towarzyszą ekspozycji jednego obrazu z kolekcji malarstwa Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, która czynna jest w Pałacu na Wyspie od jesieni ub. roku. W pierwszych miesiącach trwania ekspozycji prezentowane były dzieła Bolesława Jana Czedekowskiego i Józefa Brandta. Od połowy lutego oglądać można dzieło Jana Matejki "Gamrat i Stańczyk", które powstało w latach 1873-1878.

Obraz Matejki posiada szczególną urodę. Ukazuje biskupa krakowskiego Gamrata, idącego pod rękę ze Stańczykiem. Postaci spacerują wieczorem u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu. Akcja rozgrywa się zimową porą. Kompozycja zachęca do dyskusji o twórczości Matejki i wyłaniającej się z niej interpretacji dziejów Polski. Na ile przesłanie artysty jest dziś aktualne? Czy Matejko, tworząc dla zniewolonego zaborami polskiego społeczeństwa, oferuje coś interesującego także i dziś, gdy nasz kraj jest niepodległy i na drodze rozwoju? Po co nam Matejko?

Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć na inaugurującym cykl warsztatów spotkaniu pt. "Jan Matejko - malarski kronikarz dziejów Polski". Warsztat prowadził Tomasz Szumański, który na co dzień pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie znajduje się bogata kolekcja obrazów Mistrza Jana. Niezwykła pasja badawcza prowadzącego wywarła ogromnie wrażenie na uczestnikach warsztatu, pomiędzy którymi zrodziła się żywa dyskusja. Mieliśmy okazję zapytać o każdą rzecz w twórczości Matejki. Co więcej, uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat malarza i niejednokrotnie podchodzili do obrazu, aby wnikliwie przyjrzeć się jego szczegółom. To była intelektualna uczta! Już niebawem odbędą się kolejne spotkania z cyklu "Po co nam Matejko?". Sledźcie aktualności na naszej stronie internetowej i koniecznie przybywajcie do Łazienek Królewskich! 

Fot. P. Czarnecki