Uroda ogrodu

Jesteśmy na półmetku. W ramach projektu Uroda ogrodu odbyły się już trzy spotkania, które wprowadziły nas w naprawdę wiosenny nastrój.

Podczas pierwszego wykładu zgłębialiśmy historię rysunku botanicznego.
Dzięki Krystynie Jędrzejewskiej-Szmek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, mieliśmy szansę porównać różnorodne ilustracje botaniczne i zaobserwować jak tego typu przedstawienia zmieniały się na przestrzeni wieków.

fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki

Analizując m.in. kamienny ogród botaniczny Totmesa III oraz późnogotyckie tapiserie pt. Polowanie na jednorożca, mogliśmy przekonać się, jak wiele o dawnych gatunkach roślin (i ich wyobrażeniach), mogą opowiedzieć nam teksty sztuki.

źróło httpwww.metmuseum.org

Tydzien później kontynuowaliśmy wątek ilustracji przyrodniczej. Po krótkim wstępie
i wyciecze do ogrodu w poszukiwaniu kwitnącego derenia, mieliśmy szansę nie tylko objerzeć soczyście żółte kwiaty tej rośliny pod mikroskopem, ale też zmierzyć się z rysunkiem botanicznym w praktyce – poćwiczyć spostrzegawczość i poznać szczegółową budowę kwiatu.

fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki

Zajęcia zakończyliśmy wspólnym przeglądaiem zasobów portalu Floratheca  - zdigitaliowanych zbiorów archiwlanych Ogrodu Botanicznego UW.

źródło httpwww.ogrod.uw.edu.plfloratheca#

Ostatni wykład dotyczył Tulipomanii. Iwa Kołodziejska-Degórska (Ogród Botaniczny UW) wprowadziła nas w świat tulipanów. Tłumaczyła zasady ich hodowli, opowiadała o pochodzeniu i europejskich losach tych niezwykłych kwiatów.

fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki

Przed nami jeszcze trzy spotkania. Będziemy projektować ogrody, spacerować wśród roślin, ukorzeniać rozmnóżki i tworzyć roślinne heliografie...

Relacja już wkrótce.

Cykl Uroda ogrodu realizowany jest we współracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w ramach spotkań kreatywnych z Królestwem Niderlandów.

Wiecje informacji o cyklu:

http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/edukacja/dorosli-i-seniorzy/dorosli-i-seniorzy/dorosli-i-seniorzy-uroda-ogrodu-spotkania-przyrodniczo-artys