Uroda Ogrodu: w ogrodzie i w szklarni

Cykl Uroda Ogrodu dobiegł końca. Już tęsknimy za wspólnymi spacerami w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, ogromnymi dawkami wiedzy na temat uprawy, hodowli i historii roślin i niekończącymi się dyskusjami o prywatnych sukcesach i porażkach ogrodniczych.

Podczas dwóch zajęć mieliśmy szansę popracować z Dorotą Szubierajską - kuratorką działu roślin ozdobnych i rosarium w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze spotkanie  poświęciliśmy rozmowie o holenderskich ogrodach i tworzyliśmy swoje małe doniczkowe kompozycje kwiatowe. Przekładając w dłoniach małe cebulki i bulwy, dobierając kolory i faktury wiosennych kwiatów, stworzyliśmy oryginalne mini ogródki, których kwitnieniem będziemy sycić się aż do lata.

Podczas kolejnego spotkania Dorota oprowadziła nas po fascynujących szklarniach Ogrodu Botanicznego i raczyła ciekawostkami na temat bananowców, wanilii, pieprzu i wielu innych gatunków. Zafascynowała nas szczególnie ogromna donica, w której być może kiedyś zakwitnie niezwykłe dziwidło olbrzymie  czyli Amorphophallus titanum
Spotkanie zakończyliśmy nauką ukorzeniania rozmnóżek, które okazało się o wiele łatwiejsze niż sugerowałaby to nazwa:)

Cykl zakończyliśmy spacerem po Ogrodzie Botanicznym UW i Łazienkach Królewskich, który poprowadziliśmy w składzie Iwa Kołodziejska-Degórska (Ogród Botaniczny UW) oraz Agata Pietrzyk-Sławińska (Ośrodek Edukacji, Łazienki Królewskie) i Tomasz Nadratowski (Dział Ogrodu, Łazienki Królewskie).
Po zwiedzeniu kwitnącego Ogrodu Botanicznego, wyposażeni w najróżniejsze botaniczne okazy (znalezione na ziemi listki, patyczki, kamyczki i szyszeczki), przeszliśmy do Łazienek, gdzie dyskutowaliśmy o architekturze krajobrazu i osiach widokowych oraz podziwialiśmy ogród holenderski zaaranżowany przed Starą Oranżerią. Spotkanie było okazją do przypomnienia wspólnych źródeł dwóch sąsiadujących na skarpie ogrodów, czego świadectwem jest znajdujący się na terenie Ogrodu Botanicznego kamień węgielny planowanej przez Stanisława Augusta Świątyni Opatrzności.

Zajęcia zakończyliśmy tworzeniem heliografii – malowanych światłem obrazów, do których wykorzystaliśmy zebrane podczas wycieczki kwiaty, nasiona, patyczki, liście i inne niezwykłości…

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że wspólnie udało nam się odkryć urodę ogrodu...

Cykl Uroda ogrodu realizowany jest we współpracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w ramach spotkań kreatywnych z Królestwem Niderlandów.