Czy można dokarmiać zwierzęta w ogrodach Łazienek Królewskich?

Wiosna zagościła u nas na dobre. Kwiaty kwitną, drzewa się zielenią i na szczęście wszystko to można oglądać już nie tylko na zdjęciach. Ogrody Łazienek Królewskich są znów otwarte i czekają na gości.

Kaczki mandarynki zadomowiły się w Łazienkach

Wiemy, jak miło jest spacerować wśród zieleni, podziwiać rośliny i podpatrywać zwierzęta. Prosimy jednak, by pamiętać, że mieszkańcami naszych ogrodów są zwierzęta dzikie, które potrzebują przestrzeni i spokoju, by móc budować gniazda, troszczyć się o potomstwo i zdobywać pokarm. Radzą sobie z tym doskonale same i nie potrzebują naszej pomocy. To, co możemy dla nich zrobić, to nie przeszkadzać, nie płoszyć i nie niepokoić. Lepiej też - zwłaszcza teraz, gdy przyroda obfituje w przeróżne smakołyki - nie dokarmiać zwierząt.

Lisa lepiej obserwować z daleka

Jeśli jednak bardzo pragniecie podzielić się jedzeniem z sikorką, wiewiórką lub kaczką, to bardzo prosimy, by nie były to resztki z Waszego stołu. Pieczywo, ciastka czy inne produkty przetworzone i posolone szkodzą zwierzętom, powodują ból żołądka i różne schorzenia.

Zamiast chleba przynieście więc owoce (jabłka, gruszki), nasiona oleiste (słonecznik, dynia, len) lub inne (proso, owies, pszenica), warzywa gotowane bez soli (marchew, ziemniaki) albo orzechy.

Wiewiórki chętnie częstują się orzechami

Zimą, kiedy dokarmianie rzeczywiście bywa pomocne, możecie przynieść smalec lub słoninę (bez dodatku soli!). Ptaki ucieszą się też z suszonych owadów, ale na podarowanie takiego prezentu pewnie nie wszyscy się zdecydują.

Zimą trudniej o pożywienie, więc sikorki chętnie przylatują do ludzi

Jak należy traktować różne gatunki łazienkowskich zwierząt, możecie dowiedzieć się z ulotki, której elektroniczną wersję zamieszczamy poniżej.

Ważne, by dokarmiając zwierzęta, nie szkodzić im

Stosując się do tych zasad, sprawicie, że Łazienki Królewskie będą bezpiecznym i przyjaznym miejscem zarówno dla gości, jak i dla mieszkańców naszych ogrodów.