Dzieło w miniaturze. Zmniejszanie obrazów

"Małe jest piękne", a jeszcze piękniejsza może być miniaturowa kolekcja dzieł sztuki. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym malarka Aneta Klejnowska podpowiada, jak stworzyć własną miniaturową galerię obrazów, inspirowaną dziełami z kolekcji króla Stanisław Agusta. Przytaczamy również ciekawostki dotyczące osiemnastowiecznej "miniaturomanii".

MINIATUROWE CIEKAWOSTKI

1. Miniaturowe prezenty

W czasach króla Stanisława Augusta miniaturowe dzieła sztuki miały różnorodne zastosowanie. Zdobiono nimi nie tylko ściany mieszkań czy królewskich apartamentów, lecz także pierścionki, medaliki i bransolety. Takimi prezentami, na odwrocie których dodawno inicjały, suszone kwiaty czy kosmyk włosów, obdarowywano najbliższe osoby.

2. Królewska miniaturzystka

Wśród artystek i artystów trudniących się tworzeniem miniatur w osiemnastym wieku odnajdziemy znajomo brzmiące nazwisko - Bacciarelli. Nie chodzi jednak o słynnego królewskiego artystę o imieniu Marcello, lecz o jego żonę, Fryderykę Bacciarelli (ur. Richter), która również była malarką. Warto wiedzieć, że to właśnie ona, mimo że ciężko chorowała na epilepsję, wykształciła w tej niełatwej sztuce uczniów, takich jak m.in. Wincenty Lesseur,  którzy stworzyli polską szkołę malowania miniatur.

Miniatura z wizerunkiem króla Stanisława Augusta, Fryderka Baccierelli, właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie

3. Warsztat miniaturzysty 

W osiemnastym wieku popularnym podłożem do malowania miniatur stała się kość słoniowa, która umożliwiała uzyskanie ciekawych efektów. To dzięki kościanemu podłożu warstwa malarska mogła być delikatniejsza, a karnacje malowanych na niej osób stawały się bardziej świetliste. Do malowania używano akwareli, gwaszu, farb olejnych, emalii i wielu innych.

4. Miniatura na tabakierze

W zbiorach Łazienek Królewskich odnajdziemy tabakierę dekorowaną miniaturowym wizerunkiem króla Stanisława Augusta. Ciekawym faktem jest to, że wizerunek monarchy został ukryty we wnętrzu porcelanowego pudełeczka, co nadaje mu tajemniczości. Jeśli macie ochotę ją zobaczyć, wybierzcie się do Pałacu na Wyspie i poszukajcie tabakiery w królewskiej Sypialni.

Porcelanowa tabakiera zdobiona przez Johanna Jacoba Wagnera

Anna Zajda, Dział Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie

Aneta Klejnowska-Karpińska, graficzka i malarka