Festiwal Kultury Bez Barier w Łazienkach Królewskich

Trwa VIII Festiwal Kultury Bez Barier. Wzorem poprzednich edycji odwiedzający Łazienki Królewskie goście korzystają ze spotkań i zajęć edukacyjnych niezależnie od wieku, indywidualnych potrzeb, niepełnosprawności czy zainteresowań.

Festiwal Kultury Bez Barier

Jak co roku festiwal jest wielkim świętem kultury dostępnej, dostępnej dla każdego. Tegoroczny program wyróżnia nowa, hybrydowa formuła łącząca kameralne spotkania stacjonarne w instytucjach kultury z ofertą wydarzeń online. W wirtualnych warsztatach i pokazach uczestniczy publiczność z całego kraju. Do udziału w festiwalu zostali zaproszenie także obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Z myślą o nich wybrane wydarzenia są tłumaczone na język rosyjski i angielski.

W bogatej ofercie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Program tworzy blisko 140 wydarzeń z 44 warszawskich instytucji i organizacji kultury oraz 42 wydarzenia z 15 miast Polski. Kina, teatry, galerie, muzea i inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały odpowiednio dostosowane pokazy filmowe, spektakle, wystawy, warsztaty, spotkania i spacery. Ofertę uzupełniają wydarzenia organizowane specjalnie na zamówienie Festiwalu Kultury Bez Barier, m.in. koncert rapera Grubsona z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, cykl rozmów w klubie festiwalowym działającym przy Teatrze Ochoty czy spotkania z aktorami i aktywistami.

Wszystkie wydarzenia są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: odbywają się w przestrzeniach pozbawionych barier architektonicznych, z wykorzystaniem audiodeskrycji, pętli indukcyjnych czy pomocy dotykowych.

Wejdź w miasto

Tegoroczna edycja festiwalu jest okazją do bliższego poznania krajobrazu polskich miast, ich architektury, przyrody, historii, a także odwiedzenia miejsc znanych i mniej znanych. Bogata oferta spacerów pozwala wybrać własną ścieżkę odkrywania swojego miasta: nieznanych pomników, murali, neonów, ogrodów i parków.

Łazienkowskie ogrody otwarte dla wszystkich

Jesienne spacery po łazienkowskich ogrodach sprzyjają poznawaniu różnorodności przyrodniczej królewskiej rezydencji. Zwiedzający pragnący poznać bogactwo tutejszej fauny i flory mogą skorzystać z cyklu spacerów edukacyjnych śladami kultury i natury pt. "Ogród otwarty". Są one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, sensorycznymi i intelektualnymi. Każde spotkanie prowadzone jest trasami bez barier architektonicznych i przestrzennych, przyjazne sensorycznie, z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych i artefaktów. Środowe spacery mają charakter międzykulturowy. Skierowane są do młodzieży i dorosłych, w tym do osób rosyjskojęzycznych. W niedzielnych przechadzkach uczestniczą całe rodziny.

Spotkania z cyklu "Ogród otwarty' będą kontynuowane także po zakończeniu festiwalu. Program spacerów w październiku.

Kraszewski i Norblin w twoim domu

Po raz pierwszy publiczność Łazienek Królewskich ma także okazję oglądać online pokazy miniatury teatralnej "Barani Kożuszek" według Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kanwę spektaklu w wykonaniu Teatru Malabar Hotel stanowi opowiadanie historyczne z 1881 r. Bohaterem utworu jest autentyczny warszawski żebrak, który wystawiał swoje przedstawienia w czasach Sejmu Czteroletniego. Scenografia i sylwety postaci w miniaturze są inspirowane szkicami Jana Piotra Norblina, który upamiętnił lalkarza w swoich rysunkach.

Pokazy online są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Dzięki tłumaczeniu na Polski Język Migowy mogą je z powodzeniem oglądać osoby niesłyszące, natomiast spektakle z audiodeskrypcją przybliżają narracje osobom niewidomym. To także jedyna okazja, aby osoby poruszające się na wózkach mogły zobaczyć spektakl w zabytkowym wnętrzu Wodozbioru, trudno dostępnego dla osób o ograniczonej mobilności. Ostatni z festiwalowych pokazów spektaklu "Barani Kożuszek" dostępny będzie na platformie YouTube Muzeum Łazienki Królewskie w najbliższą sobotę, 3 października w godz. 18.00-19.00.