Japoński ceremoniał herbaciany

W ostatnią sobotę w Pałacu na Wyspie odbył się japoński ceremoniał herbaciany, przygotowany przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty URASENKE. Spotkanie miało miejsce w królewskiej Jadalni w Pałacu na Wyspie, gdzie w sezonie letnim król Stanisław August przygotowywał słynne obiady czwartkowe.

Ceremoniał towarzyszył wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza", która do połowy sierpnia czynna jest w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich. 

Japoński ceremoniał przyrządzania herbaty ma uroczystą i podniosłą formę. Towarzyszące mu elementy, słowa i gesty tworzą atmosferę spokoju oraz symbolizują oderwanie od świata zewnętrznego i codziennych spraw. Proces przygotowania i picia napoju jest wyrazem wiary zen, mówiącej, że każdy czyn w życiu codziennym jest potencjalnym aktem boskiego olśnienia. Dzięki interesującym objaśnieniom Urszuli Mach-Bryson, prezes Stowarzyszenia URASENKE, uczestnicy spotkania poznali filozoficzno-religijne przesłanie japońskiego ceremoniału.

Oprócz herbaty, którą piliśmy z pięknych, ceramicznych czarek, mogliśmy skosztować słodyczy, które na tę okazję zostały przygotowane przez Stowarzyszenie URASENKE. Ciastka w kształcie kwiatów lilii oraz drobne marcepanowe cukierki osłodziły nam gorzki, acz interesujący smak zielonej herbaty, która wszystkich postawiła na nogi w ten upalny dzień. 

Fot. P. Czarnecki