Król, muzy i pomarańcze... Rodzinne czytanie naszej nowej książki z Jolantą Fraszyńską

Dobiegł końca remont jednego z najważniejszych miejsc w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Po odsłonięciu malowideł ściennych i odtworzeniu ekspozycji królewskich rzeźb, Stara Oranżeria odzyskała swój oryginalny blask. Wygląda jednak na to, że to jeszcze nie koniec niespodzianek dla zwiedzających. W okolicznych alejkach słychać ostatnio śmiechy, muzykę i rozmowy w egzotycznie brzmiącym języku. Czyżby próby nowej instalacji dźwiękowej?

4 października w ramach III Festiwalu Edukacji w Muzeum Łazienki Królewskie spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu książki  Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii. Gościem Naszego warsztatu była Jolanta Fraszyńska.

Zapach owoców cytrusowych, widok śródziemnomorskiego pejzażu i starożytne rzeźby przeniosły nas do świata antycznej Grecji. Tam na górze Parnas spotkaliśmy dziewięć muz – córek Zeusa. Rozszyfrowywaliśmy ich atrybuty  i próbowaliśmy odgadnąć jakie zadania powierzył im Apollo – bóg piękna i sztuki.

Dzieci opowiadały o swoich talentach i muzach, które się nimi opiekują.

Wspólnie przeczytaliśmy historię Laokoona, a potem pomagaliśmy mu okiełznać straszne, morskie węże. Było dużo śmiechu i twórczej improwizacji!

Oczywiście nie zabrakło wycinania, wyklejania i rysowania!

Nasze prace z iluzjonistycznymi widokami  umieściliśmy w oknach Starej Oranżerii. Prace uczestników warsztatu zostały nagrodzone egzotycznymi owocami.

Pstryk! Na koniec jeszcze pamiątkowe zdjęcie i autografy od Naszego gościa.

Autorki tekstu: Joanna Szumańska, Anna Zajda
Fotorelacja: Paweł Czarnecki

Książkę  Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii można kupić (w języku polskim i angielskim) w kasach Muzeum i dobrych księgarniach, a także w naszym sklepie on-line.