Mała kuchnia artystyczna. Kolekcja małego przyrodnika

Zbliża się jesień! W powietrzu czuć już ten charakterystyczny czas, kiedy drzewa i krzewy ubierają się w nowe kolory, a trawniki oraz ścieżki w ogrodach i parkach toną w kasztanach, żołędziach i wielobarwnych liściach. To fantastyczny moment na spacery, z których możemy przynieść skarby i stworzyć własne, unikatowe minikolekcje.

Mali przyrodnicy chętnie oglądają po spacerze swoje zbiory, porównują kolory różnych liści, wielkość kasztanów czy żołędziowych czapeczek i układają je, tworząc swoje małe kolekcje. Z czasem jednak małe skarby gubią się, znikając w zakamarkach domowego zacisza. A gdyby tak zrobić wspólnie coś, co pozwoli zachować nam je na dłużej?

Jesteście ciekawi, co tym razem chodzi nam po głowie? Najpierw wybierzcie się na długi spacer do łazienkowskiego ogrodu, lasu lub parku, który znajduje się w pobliżu waszego domu i wspólnie poszukajcie kolorowych liści, żołędzi, kasztanów, patyczków czy wielobarwnych piórek zgubionych przez ptaki.

Po powrocie do domu wyjmijcie swoje skarby, przyjrzyjcie się im dokładnie (na przykład przy pomocy lupy), a następnie ułóżcie koło siebie podobne przedmioty.

Wieczko od pudełka wypełnijcie klejem, tak żeby przedmioty, które będziecie tam wkładać można było w nim zatopić.

Na początku dzieci będą chciały układać rzeczy przypadkowo, wybierając to, co im się najbardziej podoba. Zachęcajcie je jednak, żeby pomyślały, czy te rzeczy do siebie pasują i czy dobrze wyglądają jedne obok drugich.

Taka zabawa może trwać dopóki nie skończą wam się przedmioty lub dopóki dzieci się tym nie znudzą. Kiedy już uznaliście, że wystarczy układania, zostawcie kolekcje do wyschnięcia w czystej postaci (to może potrwać kilka dni).

Jeśli dzieci nadal będą miały ochotę na zabawę, możecie dodać dziełom jeszcze trochę koloru. W kubeczkach wymieszajcie farby z wodą, tak żeby nadać im bardziej płynną konsystencję. Następnie przy pomocy pędzelków roznieście kolorowe krople na białej tafli kleju. Skończone dzieła zostawcie do wyschnięcia, a potem pozostaje już tylko powiesić je na ścianie.

Życzymy udanej twórczej zabawy!