Modyfikowanie obrazów

Czy dawne obrazy, które dziś oglądamy w muzeach i galeriach sztuki, wyglądały identycznie w momencie swego powstania? Okazuje się, że niekoniecznie. Oczywiście, że z czasem obraz staje się ciemniejszy, a na jego powierzchni możemy zobaczyć spękaną farbę tzw. krakelury. Jednak czy możliwe jest, aby w międzyczasie oryginalny obraz został przemalowany i uzupełniony o nowe elementy? 

Na to pytanie odpowiadają wyniki przeprowadzonych w Łazienkach Królewskich prac konserwatorskich, które ujawniły pewną tajemnicę. Dotyczy ona obrazu "Targ Rybny" Jana Peetera Verdussena. Prześwietlenie obrazu pokazało, że pod warstwami farby kryje się zupełnie inna od znanej nam wcześniej kompozycja. 

Dla porównania zamieszczamy dzieło przed i po konserwacji. Łatwo można zobaczyć różniące te dwie kompozycje elementy, takie jak: drzewo, statek i widok portu.

"Targ rybny" przed konserwacją
"Targ rybny" po konserwacji

Przenieśmy się teraz na chwilę do świata sztuki XX i XXI wieku. Na podstawie kilku współczesnych dzieł  możemy zobaczyć, jak różni artyści wykorzystując dawne dzieła, modyfikowali ich poszczególne elementy. Spokojnie, w czasie tych artystycznych działań nie ucierpał żaden obraz. Artyści do wykonania własnych dzieł użyli reprodukcji znanych obrazów.

Marcel Duchamp

Marcel Duchamp znany z niekonwencjonalnego podejścia do swoich dzieł, domalował wąsy do reprodukcji portretu Mony Lisy Leonarda da Vinci. Był to swojego rodzaju psikus, który artysta wprowadził do obrazu.

Robert Rauschenberg

Robert Rauschenberg, amerykański artysta, umieszczając na jednej powierzchni kilka reprodukcji różnych obrazów i rzeźb, dodał do nich napisy oraz aple, czyli plamy kolorystyczne, tworząc tym samym nowe dzieło.

Andy Warhol

Andy Warhol, zainspirował się "Ostatnią Wieczerzą" autorstwa Leonarda da Vinci
i wprowadził do niej transparentne prostokąty. Kolorystyka i ich ułożenie dają szerokie pole do interpretacji.

Magdalena Pankiewicz

Magdalena Pankiewicz zmodyfikowała współczesne dzieła w dowcipny i karykaturalny sposób. Z przymrużeniem oka podeszła do tematu dzieł wielkich mistrzów. 

Zapraszamy do zabawy z modyfikowaniem obrazów. Jak to zrobić, podpowie Wam nasza wirtualna malarka Aneta Klejnowska. "Mała Malarnia" - warsztaty online


Realizacja filmu i tekst: Aneta Klejnowska-Karpińska

Interpretacje obrazów i tekst: Anna Zajda z Działu Edukacji (MŁK)

Montaż filmu: Paweł Czarnecki