"Nagradzając Zachęca" - Order Świętego Stanisława

Niespełna pół roku po objęciu tronu - 7 maja 1765 r., Stanisław August ustanowił Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, a pierwsze dekoracje kawalerów odbyły się już dzień później. Kim jest patron orderu i dlaczego Stanisław August przyznawał to odznaczenie 8 maja?  

Order św. Stanisława był pod względem starszeństwa i hierarchii drugim orderem w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To działanie miało podwójny cel, Stanisław August umocnił swoją pozycję, stał się fundatorem nowej nagrody w Królestwie, dał sobie możliwość dwustopniowego nagradzania zasług. Udekorowanie szlachcica Orderem Świętego Stanisława miało być swego rodzaju zachętą dla dalszej działalności i służby publicznej.

Dlaczego święty Stanisław?

Dobór patrona orderu nie był oczywiście przypadkowy. Biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa (ok. 1030-1079) jest jednym z głównych patronów Polski. Biskup wdał się w konflikt z królem Bolesławem Szczodrym. Został skazany przez władcę na karę śmierci, zginał śmiercią męczeńską. Z postacią świętego Stanisława związana jest bogata symbolika dotycząca losów Polski. Już w czasie rozbicia dzielnicowego wierzono, że dzięki wstawiennictwu męczennika uda się zjednoczyć kraj. W barwach szarfy orderowej możemy dopatrywać się symboliki związanej ze świętym Stanisławem, czerwień odwołuje się do męczeństwa biskupa i przelanej krwi, biel do jego świętości i heroiczności cnót. Kolorystykę tę można powiązać również z barwami Królestwa. Święty Stanisław był też patronem samego króla Stanisława Augusta.

8 maja w "kalendarzu" Stanisława Augusta

Order nadawany był co roku w dniu święta orderu, ustanowionego na 8 maja, kiedy to obchodzono imieniny fundatora orderu i wspominano jego patrona. Wśród kawalerów pierwszego nadania znaleźli się m.in. marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki czy Adam Kazimierz Czartoryski. Stanisław August był wielkim mistrzem i kanclerzem nowo powstałego orderu.

Jak wyglądał order?

Order był jednoklasowy. W przypadku, gdy kawaler był odznaczony orderem Orła Białego i Orderem świętego Stanisława, wyższy order noszono na szarfie przewieszonej przez ramię do boku, a niższy na krótkiej szarfie zawieszonej na szyi.

Malarz nieokreślony, Portret Stanisława Małachowskiego, II poł. XVIII w., z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, depozyt; nr inw. MP 4632, (na obrazie widoczny Order Świętego Stanisława oraz gwiazda Orderu Orła Białego)

Co ciekawe, duchowieństwo nosiło order na szarfie zawieszonej na szyi. Order w swoim kształcie i formie był dosyć typowy dla XVIII-wiecznych europejskich odznak orderowych. Wykonywany był ze złota, na awersie ramiona krzyża pokrywały płytki z czerwonego szkła. Awers miał formę prostego, równoramiennego krzyża maltańskiego z ośmioma rogami, zakończonymi złotymi kulkami. Pomiędzy ramionami umieszczone były białe orły w koronie. Na przecięciu ramion widzimy porcelanową tarczę, na której widniał ręcznie malowany wizerunek św. biskupa Stanisława z pastorałem, w infule i ornacie oraz jego inicjały SS (łac. Sanctus Stanislaus).

. Krzyż Orderu Świętego Stanisława ze wstęgą - awers, Polska, 2. połowa XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/Muzeum Książąt Czartoryskich, nr inw. MNK XIII-345, fot. Archiwum Fotograficzne Muzeum Narodowego w Krakowie

Rewers różnił się od awersu kolorystyką i przestawieniem na tarczy. Na złotych ramionach krzyża znajdują się charakterystyczne wypustki, na medalionie umieszczono cyfrę królewską SAR (łac. Stanislaus Augustus Rex).

Krzyż Orderu Świętego Stanisława - rewers, Polska, 2. połowa XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, nr inw. MNK V-4559, fot. Archiwum Fotograficzne Muzeum Narodowego w Krakowie

Gwiazda orderowa była ośmioramienna, ręcznie haftowana i wyszywana srebrnymi blaszkami. Po środku gwiazdy w haftowanym zieloną nicią wieńcu laurowym widniała złota litera królewska SAR. Monogram otoczony był łacińską dewizą orderu Praemiando Incitat (NAGRADZAJĄC ZACHĘCA). Gwiazdę noszono na lewym boku.

Gwiazda orderu św. Stanisława po Franciszku Bukatym, ostatnim pośle Rzeczypospolitej w Anglii, Polska, 2. połowa XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum Narodowe w Krakowie, nr inw. MNK V-4580, fot. Archiwum Fotograficzne Muzeum Narodowego w Krakowie

Paweł Tomasz Mełgieś

Bibliografia:
Krzysztof Filipow, Order Świętego Stanisława, Białystok 2009.
Tadeusz Jeziorowski, Ordery i odznaczenia Rzeczypospolitej do końca XVIII wieku, [w:] Blask Orderów, t. 1, red. T. Jeziorowski, M. Skotnicki, Warszawa 2019.