Twórcze zabawy z obrazem

Nawet jeśli nie możecie odwiedzić muzeum osobiście, obrazy z królewskiej kolekcji mogą stać się bohaterami twórczych zabaw w domowym zaciszu. Podpowiemy Wam jak można twórczo działać z jednym z nich. W Pałacu na Wyspie, w niewielkim pokoju leżącym pomiędzy Salą Balową i Salą Salomona, znajduje się niezwykły obraz. Zastanawiacie się pewnie, o które dzieło chodzi, wszak w tym niedużym pomieszczeniu jest ich niemało i każde z nich bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie dorosłego. Pytanie tylko, które z nich spodobałoby się dzieciom?

Nie jest ono może wielkich rozmiarów, ale bez trudu przyciąga wzrok nawet najmniejszych gości odwiedzających królewskie wnętrza. Jesteście ciekawi, o który obraz chodzi?

Mała podpowiedź: kojarzy się on z wiosną i Świętami Wielkanocnymi.

I co? Domyślacie się, które dzieło mamy na myśli?

Rozwiązaniem zagadki jest „Biała kwoka z kurczętami” pędzla Antona Ignaza Hamiltona, z pomocą którego chcielibyśmy zainspirować Was do twórczych rodzinnych zabaw.

Mała orkiestra

Jakie odgłosy mogą wydawać znajdujące się na obrazie kurczaki? Mogą to być dźwięki wydawane przez Was samych lub przez instrumenty znalezione w domu (gitara, bębenek, tamburyn, grzechotki) lub zrobione z domowych sprzętów kuchennych (garnki, patelnie, miski, drewniane łyżki). Każde z Was zamienia się w jedno z kurcząt i wskazane przez dyrygenta, gra swój dźwięk. Do instrumentów można przykleić wycięte z wydrukowanego obrazu kurczaki, aby ułatwić zadanie prowadzącemu orkiestrę.

Możecie nagrać swoje występy na przykład telefonem komórkowym i później wspólnie posłuchać rodzinnego koncertu.

Kurczaki jak malowane

Kiedy już wszystkie melodie ukryte w obrazie zostaną zagrane, pora na małe plastyczne szaleństwo z kolorowymi farbami.

Zanim przystąpicie do twórczego działania, przyjrzyjcie się przez chwilę kurczakom namalowanym na obrazie. Możecie do tego użyć lupy. Zobaczcie, co robi każdy z nich, jakiego koloru są jego piórka i w jaki sposób jest pokazany na obrazie.

Przygotujcie wspólnie z dziećmi: farby plakatowe, pędzelki, wodę, paletę do mieszania kolorów, papierowe ręczniki, kartkę papieru z bloku technicznego oraz nożyczki.

Wymieszajcie na palecie barwy, w jakich chcecie namalować swoje kurczaki. Z papierowego ręcznika stwórzcie małą, mieszczącą się w dłoni kulkę. Przyłóżcie ją do palety, tak żeby trochę nasiąkła farbą. Następnie odbijcie ją na kartce, w ten sposób tworząc brzuch Waszego kurczaka.

Teraz przy użyciu pędzelka możecie domalować kolejne elementy: skrzydła, głowę, nogi.

Bawcie się kolorami i ich kombinacjami. Możecie stworzyć taką liczbę kurczaków, na jaką macie ochotę!

Kiedy namalowane na kartce kurczaki będą już suche, wytnijcie je i gotowe!

A jeśli macie ochotę na więcej muzycznej zabawy z naszymi obrazami, konieczkie wsłuchajcie się w "Piosenki do obrazów".

Życzymy udanej twórczej zabawy!

 

Tekst i oprawa graficzna: Monika Kawecka i Anna Zajda,  Dział Edukacji Muzealnej